hauzi.sk

Vodné krásy Liptova

Bejvoč a Poľovníkov vodopád

Tieto netradičné osvieženia nájdete pod Bobroveckou dolinou. Využite posledné teplé dni tohto leta a vydajte a k nim. Bejvoč je v skutočnosti nevyužívaná nádrž na zavlažovanie okolitých polí. Hĺbka nádrže je v priemere 2 metre a jej rozmery sú približne 70 x 150 metrov. Zvyšky bývalej strojovne môžeme vidieť v budove na okraji nádrže, ktorá teraz slúži skôr ako prezliekáreň. 


Liptovská Mara

Rieka Váh spôsobovala v minulosti mnohé záplavy, preto bola vybudovaná tzv. Vážska kaskáda - systém priehrad a vodných elektrární, ktoré už mnoho rokov úspešne ochraňujú Liptov pred povodňami. Prvá priehrada Vážskej kaskády - Najväčšia vodná nádrž na Slovensku - Liptovská Mara bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Rozloha vodného diela je 22 km2 a maximálna hĺbka dosahuje 43 m. Vďaka svojej veľkosti si právom zaslúži prívlastok - Slovenské alebo Liptovské more. Liptovská Mara je pomenovaná podľa zaniknutej obce Liptovská Mara, ktorá bola spolu s ďalšími obcami (Parížovce, Černice, Sokolče, Stará / Liptovská Sielnica, Paludza, Vrbie, Nižné a Vyšné Dechtáre, Ráztoky, Demčín) zaplavená pri stavbe nádrže. Z obce sa zachoval iba gotický kostolík, ktorý sa nachádza v lokalite Havránok. Jeho najhodnotnejšie architektonické a výtvarné časti boli prenesené do múzea liptovskej dediny v Pribyline. Na ostrove Ratkovie, ktorý je známou dendrologickou a ornitologickou lokalitou, je arborétum (zbierka živých drevín, resp. botanická záhrada so špecializáciou na výskum a pestovanie drevín) s náučným chodníkom.

Liptovská Mara sa počas letných mesiacov stáva obľúbeným miestom trávenia voľných chvíľ a dovoleniek. Turisti zo Slovenska, Čiech, Poľska ale aj ostatnej západnej Európy môžu využiť široké možnosti rybolovu, taktiež môžu absolvovať plavbu loďou alebo zažiť adrenalín na vodných skútroch. Ponuka ubytovania v tomto regióne Liptova je naozaj široká. Penzióny, hotely, chaty ale aj apartmány sú takmer na každom kroku a už je len na voľbe turistov, či sa ubytujú čo najbližšie k Liptovskej Mare alebo si vyberú ubytovanie bližšie k prírode Nízkych Tatier.

Viac informácií na www.liptovska-mara.sk.


Prírodný kráter "Kaďa" 

Prírodný kráter "Kaďa" je miesto kde sa môžete celoročne okúpať v minerálnych a termálnych prameňoch. Hneď vedľa kade sa nachádza vyhĺbené jazierko, ktoré je tvorené tromi pôvodne samostatnými prameňmi vyvierajúcimi zo zeme. Hĺbka jazierka je 0,5 – 1,5 m a teplota vody je 16 – 23 °C.  Kúpanie je tu bezplatné a dokonca v blízkosti tohto prírodného krátera nájdete aj minerálny prameň Teplica, z ktorého sa môžete kedykoľvek občerstviť.


Termálny prameň pod Liptovským hradom

Priamo pod najvyššie položeným hradom na Slovensku sa nachádza prírodný termálny prameň, dostupný úplne zadarmo. Ako spojiť návštevu Liptovského hradu s kúpaním v tomto jedinečnom termálnom prameni sa dozviete v našom článku Z najvyššie položeného slovenského hradu priamo do termálneho jazierka


Loď MARA

Loď Mara je otvorená motorová loď typu katamaran, riadená pomocou volantu s rozmermi 8m x 2,5m a kapacitou maximálne 12 osôb. Plavidlo je vybavené platenou strieskou, čalúnenými sedačkami, FM rádiom, rebríkom pre nastupovanie z vody, stolčekom s držiakmi na nápoje. Loď Mara ponúka široké možnosti využitia od mája do okóbra. V našej ponuke nájdete pravidelne okruzné plavby po Liptovskej Mare, plavbu s kapitánom na objednávku ako aj prepravu pasažierov k turisticky zaujimavým lokalitám (kostol na Liptovskej Mare, motorest Dechtáre) po vodnej hladine. Ďalej ponúkame dobrodružne plavby s kupaním, piknik na vode a pod. V mimosezónnom období možnosť využitia pre firemné akcie, narodeninové párty, rybolov a pod.

  • pravidelné výhliadkové plavby po liptovskej mare
  • plavby na objednávku
  • fakultatívne výlety
  • romantické plavby
  • rybolov

Viac informácií na www.lodmara.sk.


Vodná nádrž Bešeňová 

Vodná nádrž Bešeňová je vodná nádrž na rieke Váh, pod priehradou Liptovská Mara, pri obci Bešeňová. Je súčasťou Vážskej kaskády a slúži ako vyrovnávacia nádrž počas špičkovej prevádzky elektrárne Liptovská Mara.

Súčasťou nádrže je aj vodná elektráreň, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1976. Elektráreň má nainštalované 2 horizontálne kaplanove turbíny s inštalovaným výkonom 4,64 MW a prietokom 20 m³/s. Ročná výroba elektrickej energie dosahuje priemerne 18,3 GWh.


Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád je 13 metrov vysoký kaskádový vodopád Lúčanky, padajúci do jazierka z okraja travertínovej terasy. Vďaka teplým prameňom z kúpeľov vodopád nikdy nezamŕza, preto ho je možné pozorovať počas jednotlivých ročných období vždy v inom šate. V jazierku tohto vodopádu sa môžete aj schladiť no nezabúdajte, že kúpanie je tu len na vlastnú zodpovednosť. Okolie vodopádu dotvára parčík, kde si môžete posedieť a započúvať sa do žblnkajúcich kvapiek vody.


Medokýš Kalameny

Minerálny prameň medokýš pri Kalamenoch patrí medzi približne 90 známych prameňov v Liptovskej kotline, ktorá je na minerálne vody obzvlášť bohatá. Prameň vyviera z hĺbky 500 m a jeho teplota je približne 33°C. Voda obsahuje veľké množstvo minerálnych látok s hlavným zastúpením vápnika, horčíka a síry. Návštevníci sa na tomto mieste môžu na chvíľu zastaviť a zadarmo sa okúpať v tomto malom, ale príjemnom jazierku.