hauzi.sk

Liptovské Revúce na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier

Najjužnejšie položená  obec Liptova  Liptovské Revúce,  sa nachádza približne 20 km od Ružomberka. Obklopená je masívmi  Veľkej Fatry,  s miestnou dominantou  Čiernym kameňom a Nízkymi Tatrami. Rieka Revúca, pretekajúca obcou, tvorí hranicu medzi územiami týchto národných parkov. Revúce sú preto ideálnym východiskom pre viacero turistických, ale aj cykloturistických trás, vedúcich fenomenálnou a nedotknutou prírodou, ktoré určite stoja za  vyskúšanie. Je jedno na ktorú svetovú stranu vyrazíte, vždy sa turistovi ponúka viacero možností a nebude ukrátený o exkluzívny turistický zážitok. Liptovské Revúce sa môžu pýšiť nielen svojou dlhou históriou, keď prvá písomná mienka je  roku 1233 ale aj tým že sa tu varia „najlepšie halušky na svete“, keďže sa tu každoročne koná á súťaž v ich varení a jedení.


Smer Borišov

Jedným z častých turistických cieľov smerom z Liptovských Revúc je Borišov (1510 m n. m.). Je to vrch v  centrálnej časti Veľkej Fatry, na úpätí ktorého sa nachádza pre turistov populárna Chata pod Borišovom, kde sa môžete posilniť nielen nápojmi, ale aj  teplým jedlom. Okrem známeho letného behu z chaty sa tradične koná aj koncoročný výstup z Liptovských Revúc na Borišov, ktorého sa priemerne zúčastní okolo 60 účastníkov.  Cesta na Borišov vedie vedľa Čierneho kameňa aj cez Ploskú (1532 m n. m.), ktorá leží východne od Borišova. Od roku 1974 sa pri príležitosti SNP každoročne koná výstup na Ploskú, vždy poslednú augustovú sobotu. Na našej ceste na Borišov sa na Vyšných Magurách nachádza salaš. Počas letného obdobia tu môžete vidieť, ako vyzerá život na pravom liptovskom salaši a vyskúšať aj originálne syrové výrobky. Táto oblasť bola využitá aj pri tvorbe  reklám na slovenské výrobky, pretože je skvelým reprezentantom slovenskej prírody.


Rozprávková vtáčia záhrada

V malebnom Revúckom údolí, pod skalným oltárom Čierneho kameňa, v záhrade rodičovského domu, vytvoril pán Miroslav Saniga „Rozprávkovú vtáčiu záhradku“, alebo inak povedané „Vtáčí raj“. V modernej ekologickej terminológii je to „Ekodvor“. „Vtáčí raj“ pozostáva zo šesťdesiatich veľkých samorastových kŕmidiel, 150 vtáčích búdok na spanie a hniezdenie, ako aj zo šesťdesiatich bilbordov, na ktorých sú nakreslené alebo nafotené vtáčiky. „Rozprávková vtáčia záhradka“ poskytuje operencom počas celého roka „full servis“ – plnú penziu a ubytovanie v najluxusnejších búdkach. Pospolitosť operencov vo „Vtáčom raji“ skonzumuje ročne neuveriteľných 1000 kilogramov slnečnice najvyššej možnej gastronomickej kvality a hotelierskej úrovne. Je to najvyhľadávanejší „Vtáčí hotel“ s najluxusnejšími apartmánmi a najvyberanejším vtáčím menu na svete. Bez zveličovania možno povedať, že v „Rozprávkovej vtáčej záhradke” je najvyššia hustota vtáčich kŕmidiel a búdok na jeden ár na celom svete. Navštíviť tento raj môžete úplne zadarmo. Vstupným je len láska  k prírode - to úplne stačí.


SKIFUN Liptovské Revúce

Lyžiarske stredisko, ktoré bolo v minulosti obľúbené pre možnosť kvalitnej lyžovačky za priaznivú cenu, vhodné nielen pre začiatočníkov, ale aj pre náročných lyžiarov. Ak ste aj vy patrili ku fanúšikom tohto lyžiarskeho strediska, veľmi vás nepotešíme, pretože počas lyžiarskej sezóny 2016/2017 je stredisko zatvorené. Napriek tomu nemusíte na Liptovské Revúce zanevierať! Pre nefungujúce lyžiarske stredisko sa vytvára väčší priestor pre bežkovanie, ale najmä  skialpinizmus v lone pokojnej a krásnej prírody.


Turisticko -rekreačný komplex Gothal

Kam sa vybrať po dobrej turistike? No samozrejme za relaxom. Neďaleko Liptovských Revúc na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier  v krásnom horskom prostredí sa v obci Liptovská Osada nachádza Turisticko rekreačný komplex Gothal. Ide o nový projekt ktorý pre širokú verejnosť ešte nie je príliš známy. Súčasťou tohto multifunkčného areálu je vodný svet, v ktorom sa nachádza relaxačný, malý detský a 25m dlhý plavecký bazén. Ďalšou časťou je wellnes, kde môžete nájsť fínsku alebo parnú saunu, a tiež sanárium s ochladzovacím bazénom. Súčasťou tohto rezortu je tiež plne funkčné fitnescentrum, kde môžete nájsť aj lezeckú stenu, či golfový simulátor. Ak nie ste až taký zdatní športovci a napriek tomu nechcete sedieť doma, nájde sa tu pre vás aj biliard, stolný futbal alebo bowling. Ak sa obávate, že ostanete hladní po vydaní toľkej energie na rozmanitých aktivitách, nemusíte mať strach, je tu možnosť stravovania sa v reštaurácii Vlnka, ktorá ponúka solídne menu.

 

 
 

Fotogaléria