hauzi.sk

Turistika

Nakoľko liptovský kraj je nesmierne bohatý na prírodné krásy, nadherné a rozmanité horstvá, klenoty neživej prírody a historické pamiatky rozhodli sme sa spraviť aj kapitolu o turistike. V tejto časti sa budeme v krátkosti venovať niekoľkým oblastiam turistiky a to prevažne pešej turistike, cykloturistike, vodnej turistike a lyžiarskej turistike. Pod turistiku sme zaradili aj paragliding, horolezectvo, poľovníctvo a rybárstvo. Všetkym kategóriam turistov vrelo odporúčame navštívíť svetoznáme jaskyne, termálne kúpaliská, kultúrne pamiatky a pozývame Vás aj na prehliadku múzejných expozícií


Liptovské Revúce

Najjužnejšie položená  obec Liptova  Liptovské Revúce,  sa nachádza približne 20 km od Ružomberka. Obklopená je masívmi  Veľkej Fatry,  s miestnou dominantou  Čiernym kameňom a Nízkymi Tatrami. Rieka Revúca, pretekajúca obcou, tvorí hranicu medzi územiami týchto národných parkov. Revúce sú preto ideálnym východiskom pre viacero turistických, ale aj cykloturistických trás, vedúcich fenomenálnou a nedotknutou prírodou, ktoré určite stoja za  vyskúšanie. Je jedno na ktorú svetovú stranu vyrazíte, vždy sa turistovi ponúka viacero možností a nebude ukrátený o exkluzívny turistický zážitok. Liptovské Revúce sa môžu pýšiť nielen svojou dlhou históriou, keď prvá písomná mienka je  roku 1233 ale aj tým že sa tu varia „najlepšie halušky na svete“, keďže sa tu každoročne koná á súťaž v ich varení a jedení.

Čítať viac

 
 

Svätojánska rozhľadňa

Od roku 2013 môžete v Liptovskom Jáne navštíviť ďalšiu zaujímavú stavbu akou je Svätojánska rozhľadňa. Tá sa vypína v lokalite Stráne nad cintorínom pod vrchom Kameničná. Jej výška je 10,475 m a po jej zdolaní sa vám naskytne dych vyrážajúci pohľad na celú obec Liptovský Ján. K rozhľadni sa dostanete po upravenom chodníku priamo z obce, z ulice  Pod  Stráňou alebo  z areálu  prírodného krátera ,,Kaďa‘‘. 

Okrem vyššie spomínaných miest, sa dá v Liptovskom Jáne navštíviť aj Park miniatúr, ktorý pozostáva z 13 zmenšených kópií známych slovenských stavieb. Môžete tu vidieť napríklad Bojnický zámok, hrad Strečno či starobylú radnicu v Levoči. Liptovský Ján disponuje taktiež aj letným termálnym kúpaliskom s detským, plaveckým a relaxačným bazénom.


Pešia turistika

Liptov ponúka široké možnosti peších túr vďaka výhodnej polohe a mnohorakým prírodným krásam. Návštevníci si môžu vybrať z širokého spektra rôzne náročných turistických tras. Liptov obklopujú najväčšie hory na Slovensku: Vysoké Tatry, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu, Veľká Fatra na západe a Popradská kotlina  na východe. Orientáciu v teréne uľahčujú značkované chodníky. Najdôležitejšie diaľkové trasy sú značené červenou farbou. Modrou, zelenou a žltou farbou sú značené chodníky miestného významu. Všetky značkované turistické chodníky vychádzajú z miest, obcí alebo turistických stredísk. Ďalšiu orientáciu v teréne umožňujú orientačné tabule, smerovky prípadne mapy. Turistické mapy je možne zakúpiť v Informačných centrách. Neopakovateľné zážitky si prinesiete z výstupov na známe vyhliadkové dominanty Liptova Ďumbier, Bystrá, Veľký Choč, Baranec, Jakubiná, Salatín či Poludnicu. Môžte absolvovať nádherné hrebeňové túry v Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre. Turisticky príťažlivé sú aj prechody Prosieckou, Kvačianskou a Demänovskou dolinou. O bezpečnosť horských oblastí sa stará Horská záchranná služba.