hauzi.sk

Múzeum oravskej dediny, Zuberec – Brestová

Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy.

Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné.

Nad „dedinkou“ sa týči drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia. Kostol s neskorogotickým maľovaným stropom a s funkčným prenosným barokovým organom je ozajstným klenotom múzea.
Zariadenie domov a chov domácich zvierat (v letnom období aj pestovanie typických plodín) umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.


Informácie o prehliadke

Prehliadku v múzeu oravskej dediny môžete absolvovať individuálne kedykoľvek počas otváracích hodín. V pokladni múzea si môžete zapožičať sprievodný text, ktorý je k dispozícii v 11 jazykoch (slovenský, poľský, ruský, ukrajinský, maďarský, nemecký, taliansky, francúzsky, holandský, anglický, španielsky), na jednotlivých objektoch sú stručné popisy v slovenčine. Prehliadka je časovo obmedzená iba otváracími hodinami.

Lektorský výklad

V prípade záujmu si môžete objednať lektorský výklad v slovenskom alebo anglickom jazyku. Je to platená služba, ktorú si treba vopred rezervovať.
Lektorský výklad poskytujeme objednaným skupinám, obvykle nad 20 osôb, počas pracovných dní, ak v múzeu neprebieha program.
Z personálnych dôvodov počas víkendov, štátnych sviatkov a scénických programov nemáme k dispozícii lektorov. V prípade, že nemôžeme v požadovanom termíne poskytnúť lektorský výklad, pracovník v pokladni (ak to okolnosti dovoľujú) môže Vašej skupine na požiadanie podať úvodný verbálny výklad s informáciami o expozícii v skrátenej forme a detaily o jednotlivých objektoch si možno prečítať v sprievodnom texte (11 jazykových mutácií) alebo na tabuľkách na jednotlivých objektoch.

Viac informácií nájdete na www.muzeum.zuberec.sk.