hauzi.sk

Západné Tatry - Roháče

Roháče sú časť Západných Tatier. Roháčom kraľujú mohutné končiare Ostrého Roháča a Plačlivého, Volovca, Rákoňa, Troch kôp, Baníkova, Skriniarok, Salatína, Brestovej, ktoré tvoria typickú vysokohorskú skupinu s dokonale vyvinutými glaciálnymi formami. Ich najvyššie štíty vytvárajú nerozlučnú dvojicu štíhlych skalnatých vrchov, ktoré sa podobajú dvom čertovým rohom a azda aj preto dostali toto výstižné pomenovanie.

Turistika

Počas leta je v Roháčoch prístupný celý hrebeň bez horského sprievodcu. Medzi nenáročné turistické trasy patiri Kvačianska a Prosiecka dolina, Juráňová dolina, Machy či Osobitá. Medzi Stredne náročné patria Roháčske plesá, Sivý vrch, Rákoň - Lúčna či Brestová. Náročné túry vedú na sedlá, hrebene a štíty ako Ostrý Roháč, Tri kopy či Baníkov.[3]

Priamo v Tatranskom národnom parku sa nachádza lyžiarské stredisko (Roháče – Spálená) so sedačkovou lanovkou - patrí medzi najvyššie položené lyžiarske strediská na Slovensku. V okolí sú upravované bežkárske trate.

Zdroj: wikipedia.sk


Hory

Ťatliakovo jazierko – sedlo Zábrat – Rákoň – Volovec – Ostrý Roháč – Plačlivô – Smutné sedlo – Ťatliakovo jazierko.

Výstup je náročný, na Ostrý Roháč exponovaný. Jeden z najkrajších hrebeňových prechodov v Roháčoch. V jasných jesenných dňoch sú z Volovca možné ďaleké výhľady na Vysoké Tatry a Poľské Tatry. Prechod doporučujeme absolvovať za dobrého počasia . 

Východiskovým bodom nášho prechodu je Ťatliakovo jazierko (1370 m n. m.). Prístup z Habovky ku jazierku je opísaný v odstavci OKOLO ROHÁČSKYCH PLIES . Odtiaľ strmým ale pohodlným chodníkom po zelenej značke, spočiatku starším lesným porastom, neskôr pásmom kosodreviny a vyššie už len trávnatým porastom do sedla Zábrať. Ďalej doprava a po širokom chodníku na vrchol Rákoňa (1879m n. m.). Bez ťažkostí 1 hod. 15 min. Z vrcholu Rákoňa pokračujeme najprv mierne dolu do sedla pod Volovcom, zo sedla strmo na vrchol Volovca /2063 m.m/. Bez ťažkostí 30 min. Z vrcholu Volovca červeno a modro značeným chodníkom strmo dolu do Jamnického sedla /1908 m.n.m./ Bez ťažkostí 15 min. 

Z Jamnického sedla / po červenej značke/ z počiatku miernym stúpaním už v skalnom teréne ku strmej vrcholovej časti Ostrého Roháča. Ďalej tesne popri hrebeni strmo vystupujeme chodníkom, ktorý je miestami sutinovitý. Pri prechode po skalnatých stupoch, štrbinách a pri obchádzaní neschodných balvanov si musíme pomáhať rukami. Tesne pod vrcholom je hrebeň ostrý a exponovaný. Táto časť je zabezpečená reťazami. Ďalej ešte niekoľko metrov a sme na vrchole Ostrého Roháča (2084 m n. m.). Výstup je náročný a exponovaný. 40 min. Z Ostrého Roháča ďalej po hrebeni (v strmom teréne je inštalovaná reťaz.) schádzame až do sedla medzi Ostrým a Plačlivým. Ďalší postup už je v miernejšom teréne až na vrchol Plačlivého (Plačlivô, Plačlivý Roháč, 2126 m.m). Výstup náročný, exponovaný. 30 min. 

Z vrcholu Plačlivého pokračujeme po červenej značke dolu trochu strmým terénom, no neskôr trávnatým, miernym juž. svahom zakončeným krátkym strmým skalnatým úsekom, po ktorom zostúpime do Smutného sedla (1965 m n. m.). Trochu náročný terén - 20 min. V Smutnom sedle opúšťame hrebeňovku a po zelenej značke dolu chodníkom, ktorý sa z počiatku točí vo viacerých serpentínach zostupujeme Smutnou dolinou až ku Ťatliakovému plesu. Odtiaľ zase asfaltovou cestou Tanap-u na poľanu Zverovka kde sa nachádza autobusová zástavka SAD.


Cyklotrasy

Na Orave sa vyžijú aj priaznivci cylistiky...

Východisko Habovka

Obtiažnosť: šport

1. Habovka-Oravice-Vitanová-Trstená-Tvrdošín-Nižná-Podbiel-O.B.Potok-Habovka, 52,5 km
Prevýšenie:385 m
Stručný popis: Trasa prechádza najkrajšími časťami severovýchodnej Oravy, je to jedna z najkrajších trás na Slovensku s netradičnými pohľadmi na Tatry.

2. Habovka - O.B.Potok - Podbiel - Tvrdošín - Oravská priehrada - Námestovo - návrat Habovka, 70 km 
Prevýšenie: 445 m
Stručný popis: Trasa prechádza podroháčskou dolinou, prechádzame Tvrdošínom okresným mestom a kopírujeme jednu časť Oravskej priehrady a vchádzame do okresného mesta Námestovo.
Pri dobrom a teplom počasí je možné okúpať sa na Oravskej priehrade.


Východisko Habovka

Obtiažnosť: expert

1. Habovka-Javorková-Skorušina-Oravice, 15 km
Stručný popis: Z obce Habovka sa vydáme od rázcestia na dolnom konci obce smerom na sever. Krátkou strmou dolinou, vedie modro značkovaný chodník, ktorý sa v sedle Biedna križuje s červeno značkovanou trasou. Odbočíme na nej smerom doprava. Po dlhom stúpaní dosiahneme vrchol Skorušina (1 314 m.n.m)kde je vyhliadková veža, kde sa nám naskytne krásny výhľad od Babej Hory až po Roháče. Po zostupe na červenej trase sa spustíme do Oravíc. Kde sa môžeme okúpať v termálnom kúpalisku.


Viac info na www.rohace.net.