hauzi.sk

Plte, splav riek

Pltníctvo - dnes romantika, kedysi tvrdé mozole našich starých otcov. Celé stáročia sa plťami dolu Oravou zvážalo hlavne stavebné drevo ( na výstavbu Žiliny, Bytče, Hričova, Trenčína i dnešnej Budapešti ), ale aj seno, obilie, keramika, plátno, skaly, drevené šindle, hranoly, dosky, ba i rozobraté drevenice. Na pltiach sa prevážal tovar aj z Poľska - olovo, meď ale najmä soľ - v roku 1695 sa jej takto prepravilo až 16 000 ton.

Vyhliadková plavba starootcovskou plťou po rieke ORAVA popod skalné bralo Oravského hradu ktorý je už skoro 800 rokov pyšnou dominantou Oravy. Pri plavbe sa Vám naskytnú jedinečné pohľady na Oravský hrad a vrátite sa aspoň na chvíľu do minulosti.

Dĺžka výhliadkovej plavby

Z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku plavba trvá 1 hodinu.
Prevádzka: júl, august denne od 9:00 do 17:00 hod., máj až október - formou objednávok.
Na požiadanie zabezpečujeme termínové vstupenky na prehliadku Oravského hradu naväzujúce časovo na splav plťou. Odborný výklad histórie pltníctva na Orave je súčasťou plavby.
Objednávky ucelených skupín deň dopredu - možnosť zľavy.

Viac info na www.plte-orava.sk.


Splavovanie a rafting

Splav organizujeme na rieke Orave v jej poslednej časti, ktorá je dlhá 8,5 km. Splavujeme v Kraľovianskej doline medzi obcami Párnica – Kraľovany, a pohoriami Šipská Malá Fatra - Krivánska Malá Fatra. Samotný splav trvá hodinu až hodinu a pol, závisí to od stavu vodného toku a od posádky. Tento splav je učený aj pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti so splavovaním, no aj tí zdatnejší zasa ocenia krásy tunajšej prírody, jednak rozmanitú flóru a faunu, ako aj prekrásne výhľady na okolité pohoria.

Označenie obtiažnosti splavu je WW 1 až WW 2. Tento úsek Oravy je splavný počas celej sezóny. Každý účastník dostane plávaciu vestu, pádlo a absolvuje krátky nácvik. V každom člne je vždy prítomný inštruktor, ktorý všetko potrebné vysvetlí a celý splav absolvuje s posádkou. Znalosť plávania nie je nutná. Účastníci vždy končia pri svojom vozidle.

Splavovanie úseku Oravy: „Gäceľ – Kraľovany“
Tento úsek Oravy okrem očarujúcej prírody obsahuje aj náročnejší úsek (obtiažnosti WW2+) fotky nájdete v sekcii fotogaléria – "Extrémistické extrémy a čo ešte príde". Jeho splavnosť závisí od výšky vodnej hladiny.

Viac informácií na www.splavovanie.sk.