Ružomberok

Okresné mesto má v súčasnosti okolo 31 000 obyvateľov. Je hospodárskym a kultúrnym centrom dolného Liptova s bohatou históriou. Jadro mesta bolo uchránené pred socialistickou výstavbou. Je pomerne dobre zachovalé a bolo vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu. Zachovali sa tu remeselnícke a meštiacke domy z 18. st. v pôvodnej uličnej mestsky urad RUZOMBEROK štruktúre, ako i viacero svetských a najmä sakrálnych pamätihodností. Nachádza sa tu aj pôvodne gotický zámok zo 14. st., prestavovaný v rokoch 1577 a 1629 a neskôr znova v 18. a 19. st. Medzi stavebné pamiatky patrí novobaroková radnica, gotický farský kostol, neskoršie prestavaný, s maľbami Jozefa Hanulu v interiéri, remeselnícke domy z 18. a 19. st., na ceste do Ludrovej gotický kostol, mariánsky stĺp z roku 1858, piaristické gymnázium z roku 1729, kostol Ružencovej Panny Márie v Černovej. Množstvo exponátov dokumentujúcich históriu mesta a regiónu môžete obdivovať v expozíciach Liptovského múzea. V Galérii Ľudovíta Fullu si môžete prezrieť maliarske dielo a užité umenie Ľudovíta Fullu, jedného zo zakladateľov moderného slovenského maliarstva.

Neďaleko sa nachádza rázovitá obec Vlkolínec, zapísaná do svetového zoznamu UNESCO. V Likavke je cenná ľudová architektúra zrubových domov a sýpok. V amfiteátri pod hradom sa každoročne koná detský folklórny festival. Medzi stavebné pamiatky patrí aj budova železničnej stanice z roku 1871. Taktiež v tomto roku prechádzal mestom prvý vlak. Lokomotíva pri železničnej stanici počas SNP slúžila povstaleckému štábu pri bojoch v Revúckej doline na úzkorozchodnej trati Ružomberok - Korytnica.

V meste sa nachádzaju športové štadióny, zimný štadión, futbalový štadión, plaváreň, basketbalová hala, kino KULTÚRA, veľké lyžiarské stredisko SKIpark Ružomberok, menšie lyžiarske vleky Černová, Biely Potok, Smrekovica - Skalná Alpa.

synagoga v RuzomberkuMesto má vynikajúce podmienky pre turistiku. Priamo z centra možno robiť výlety do okolitých pohorí - Veľkej Fatry 5 značkovaných trás  hlavne do rekreačného strediska Malinné s charakterom prímestskej rekreačnej oblasti, do Nízkych Tatier vedú 2 turistické trasy a do Chočských Vrchov 4 značkované turistické chodníky, jedna vedie na vyhlidkový vrch nad mestom Predný Čebrať (943 m). Z mesta je možné vystúpiť aj na Veľký Choč - 1611 m. Z Hrabova sa možno dostať kabínkovou lanovkou do turistického centra Malinné. Odporúčame navštíviť chranené územie Jazierce - tufova terasa so vzácnymi travertínovými útvarmi, vyvieračkou, kaskádami a typickým rastlinným spoločenstvom, Vlčia skala - bralovitý útvar s vapencomilými spoločenstvami, Krkavá skala - štátna prírodná rezervácia - vapencový stlpovitý útvar, Doggerské skaly - chránený prírodný výtvor, Brankovský vodopád.


História

Miesto, kde sa dnes nachádza historické námestie, bolo v čase príchodu nemeckých prisťahovalcov vrchom, porasteným krami šípových ruží. Podľa toho dostalo mesto i svoj názov ROSENBERG. erb mesta Centrum dolného Liptova bolo založené na dôležitej obchodnej križovatke európskeho významu. Na území mesta boli objavené dve menšie praveké opevnené sídliská púchovskej kultúry. Mesto sa vyvinulo zo slovanskej hradištnej obce, písomne uvádzanej už v roku 1233. V 13. storočí tu medzi riekou Revúca a potokom Štiavnica existovala slovanská osada, ktorá sa stala základom neskoršieho mesta. V roku 1318, po príchode nemeckých kolonistov - baníkov získalo niektoré mestské výsady - voľba richtára, voľba farára, slobodné užívanie mestského chotára a neplatenie poplatkov ružomberských mešťanov. Od kráľa Karola Roberta dostalo mesto v roku 1340 kráľovskú listinu s novými mestskými výsadami - oslobodenie od súdnej právomoci župana, právo na voľný rybolov v riečke Revúca a slobodné dolovanie zlata, striebra a medi. K mestu patrili okolité osady Vlkolínec, Biely Potok, Černová a Ludrová. V roku 1390 kráľ Žigmund dal mesto do majetku likavskému panstvu. Štatút poddanského mestečka neprial rozvoju mesta, ale aj napriek tomu sa vďaka svojej polohe vyvinulo na centrum remesiel a obchodu. Okrem remeselnej výroby sa tu rozvinulo najmä poľnohospodárstvo, ovčiarstvo a drevárstvo. Najprv sa zakladali cechy a neskôr vznikli menšie podniky. Papiereň bola založená ešte pred rokom 1725.

mesto RužomberokVýraznejší rozvoj priemyslu nastal v 19. storočí - celulózka, papiereň, textilka, bryndziareň a zápalkáreň. Začiatkom 20. st. sa Ružomberok zaradil medzi významné strediská slovenského národného života. Jednou z najvýznamnejších osobností Ružomberka bol Andrej Hlinka, bojovník za práva Slovákov. Narodil sa v mestskej časti Černová a v Ružomberku pôsobil do svojej smrti v roku 1938. Uhorská vláda potláčala boj za osamostatnenie Slovákov. K jednému z najbrutálnejších zásahov proti slovenskému obyvateľstvu došlo v Černovej v roku 1907pri vysviacke kostola,kde sa strieľalo do ľudu. Zahynulo tam 15 osôb.

mesto Ružomberok
Kultúrny život mesta bohato pulzoval už od 17. storočia. Významnými kultúrnymi spolkami boli - Katolícky kruh a Občianska beseda. V roku 1868 sa tu hralo prvýkrát slovenské ochotnícke divadlo v dome Petra Makovického staršieho. Už v roku 1912 tu premietalo na Slovensku prvé stále kino Apollo. V tom istom roku bolo bratmi Artúrom a Júliusom Kurtiovcami založené Liptovské múzeum. Medzi významných ružomberčanov patrí aj Dušan Makovický, lekár a osobný tajomník L. N. Tolstého. V Ružomberku sa nachádza aj Galéria Ľudovíta Fullu, najvýznamnejšieho predstaviteľa modernizmu. Pre literárny život mala veľký význam tlačiareň LEV, ktorú založil A. Hlinka a J. Vojtaššák spolu s ďaľšími národovcami.


Diskusia Facebook, Twitter, Google alebo Disqus

Sledujte nás na facebooku