Mestá a obce
Ružomberok
Okresné mesto má v súčasnosti okolo 31 000 obyvateľov. Je hospodárskym a kultúrnym centrom dolného Liptova s bohatou históriou. Jadro mesta bolo uchránené pred socialistickou výstavbou. Je pomerne dobre zachovalé a bolo vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu.
Vlkolínec
Miestna časť Ružomberka vo výške 718 m na južnom skalnatom svahu vrchu Sidorovo (1099m) v pohorí Veľká Fatra nad Revúckou dolinou. Najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku.
Demänovská dolina
Najnavštenovanejšou lokalitou Nízkych Tatier je Demänovská dolina, ležiaca južne od Liptovského Mikuláša, na severných svahoch pohoria Nízke Tatry, ktoré predstavujú rozsiahly horský systém s hlavným hrebeňom tiahnucim sa v dĺžke 82 km smerom východ-západ, pričom najvyšie končiare presahujú nadmorskú výšku 2 000 m.n.m.
Liptovský Mikuláš
Leží na Váhu v srdci Liptovskej kotliny asi 3 km od Liptovskej Mary, obklopený na severe Západnými a na juhu Nízkymi Tatrami. Je to okresné mesto (33 400 obyvateľov), významné administratívne, kultúrne a priemyselné centrum Liptova, stredisko cestovného ruchu a turistiky s bohatou históriou.
Liptovský Hrádok
Hornoliptovské mestečko v nadmorskej výške 637m vyrástlo na sútoku Belej a Váhu pod výbežkami Nízkych Tatier asi 10 km od Liptovského Mikuláša smerom na Poprad. V súčasnosti tu žije asi 8 600 ľudí. Hojne ho vyhľadávajú hlavne vodáci, každoročne sa tu uskutočňuje vodný slalom na Belej.
Bešeňová
Bešeňová je malá obec, ktorá sa nachádza v centre turisticky atraktívneho regiónu Liptov, 10 km od mesta Ružomberok a 20 km od mesta Liptovský Mikuláš. V dĺžke jedného kilometra sa tiahne pozdĺž najdlhšej slovenskej rieky Váh.
Pribylina
Obec Pribylina leží v nadmorskej výške 745 m.n.m. pod sútokom Račkovho potoka s riekou Belá. Založená bola v roku 1331. V súčasnosti má obec 1350 obyvateľov a rozloha katastra je 8500 ha. Územie Západných Tatier, ktoré obec obklopujú uniklo civilizácii a nach8dza sa v nádhernej panenskej prírode bohatej na lesné plody a hríby.
Závažná Poruba
Obec Závažná Poruba bohatá na históriu je hrdá i na svoju súčasnosť. Stred obce sa nachádza v nadmorskej výške 643 metrov. Nad obcou sa nachádza areál zimných športov - Opalisko a v lete pešia turistika po značených turistických chodníkoch, ktoré sú súčasťou Národného parku Nízke Tatry (NAPANT). Na pôde obce sa pravidelne organizujú kultúrno-spoločenské i športové akcie.
Liptovský Ján
Liptovský Ján vzhľadom ku svojej polohe a prírodným podmienkam má ideálne podmienky pre miestne výlety do blízkeho alebo ďalekého okolia. V okolí sa nachádza mnoho jaskýň, minerálne a termálne pramene. Na svoje si prídu aj poľovníci a rybári.
Východná
Obec (775 m) v Liptovskej kotline 14 km na východ od Liptovského Hrádku so zachovalou ľudovou architektúrou zrubových domov, senníkov a dejisko národopisných slávnosti s panorámou Kriváňa. Písomne doložená z r. 1269, znovu dosídlená bola počas valašskej kolonizácie v 15. storočí.
Liptovské Revúce
Najjužnejšie položená obec Liptova Liptovské Revúce, sa nachádza približne 20 km od Ružomberka. Obklopená je masívmi Veľkej Fatry, s miestnou dominantou Čiernym kameňom a Nízkymi Tatrami. Rieka Revúca, pretekajúca obcou, tvorí hranicu medzi územiami týchto národných parkov. Revúce sú preto ideálnym východiskom pre viacero turistických, ale aj cykloturistických trás, vedúcich fenomenálnou a nedotknutou prírodou, ktoré určite stoja za vyskúšanie. Je jedno na ktorú svetovú stranu vyrazíte, vždy sa turistovi ponúka viacero možností a nebude ukrátený o exkluzívny turistický zážitok. Liptovské Revúce sa môžu pýšiť nielen svojou dlhou históriou, keď prvá písomná mienka je roku 1233 ale aj tým že sa tu varia „najlepšie halušky na svete“, keďže sa tu každoročne koná á súťaž v ich varení a jedení.