hauzi.sk

Rozhľadne nad Veľkým Borovým, ktoré Vás zaručene očaria

Veľké Borové je počtom stálych obyvateľov najmenšia obec na Liptove. Podľa minulého ščítania ich je len 52. Je to dané vo veľkej miere polohou. Dedinka leží odrezaná od okolitého sveta na samotnej hranici Oravy a Liptova. V dedinke je aj napriek tomu živo. Je vyhľadávaná turistami a cyklistami, ktorý smerujú hlavne do Kvačianskej alebo Prosieckej doliny. Avšak my sme sa dnes pozreli na opačnú stranu chotára. Lúky, ktoré dedinku obklopujú patria do väčšieho celku nazvaného krasová planina Svorad. Planina poskytuje nádherné výhľady na okolitú krajinu od Roháčov cez Chočské vrchy až po Malú Fatru.


Rozhľadňa na vrchu Súšava (1075 m.n.m.)

Rozhľadňa na vrchu Súšava posunie výhľady z planiny Svorad ešte na vyššiu dimenziu. 16 metrov vysoká vyhliadka nám ponad koruny stromov umožní vidieť okrem spomínaných horstiev aj Oravskú Maguru či Babiu horu. 

Trasa k rozhľadni

K rozhľadni vedú 2 žlto značené chodníky, ktoré spolu tvoria 4 km dlhý okruh. Trasa začína v sedle s nadmorskou výškou 900 m.n.m.na konci Veľkého Borového. Počas trasy nastúpame 160 výškových metrov.

Náročnosť výstupu k rozhľadni

Trasa je vďaka svojej dĺžke a prevýšeniu zvládnuteľná aj pre menšie deti. K vyhliadke sa dostaneme asi za polhodinku chôdze. Ak si na výstup zvolíme dlhšiu trasu obchádzajúcu kopec z pravej strany môžeme počítať so 45 minútami. Späť ideme z kopca, takže budeme o pár minút rýchlejší. Začiatok výstupu po kratšej trase vedie po často rozbahnenej zvážnici. V prípade dažďa v dňoch, ktoré predchádzali výletu, je vhodnejšie využiť pre výstup dlhšiu trasu okolo kopca.

Atrakcie

  • rázovitá horská dedinka nepoznačená vo veľkej miere modernou civilizáciou,
  • tradičné dreveničky s kvetmi na priedomí, 
  • pekné výhľady z horských lúk planiny Svorad a ešte lepšie z 2 rozhľadní, 
  • reštaurácia v penzióne Borovec na spodkom konci obce,
  • možnosť predĺženia trasy ku známym mlynom do Kvačianskej doliny alebo po červeno značenej hrebeňovej cyklotrase smerom na oravskú Malatinú alebo Malé Borové.

Tip na záver

Na konci dediny stojí veža, na ktorú sa taktiež oplatí vyjsť. Poskytuje výhľad ponad drevené strechy. Od domácich sme sa dozvedeli, že je to vlastne len prerobená trafostanica. Avšak pôsobí historickým dojmom a esteticky zapadá dokonale do okolitého prostredia.


Fotogaléria