hauzi.sk

Z najvyššie položeného slovenského hradu priamo do termálneho jazierka

Poloha Liptovského hradu na vrchu zvanom Sestrč nie je náhodná. Výhľad z tohoto kopca v Chočských vrchoch umožňoval strážiť dôležitú obchodnú cestu idúcu z juhu, cez Liptov, pokračujúcu na Oravu až do Poľska. Tento výhľad si môžete vychutnať aj Vy, dokonca v spojení s kúpaním v minerálnom prameni zadarmo. 

Auto nechávame na okraji obce Kalameny. Ak ideme v sezóne, tak zaplatíme parkovné, za ktoré by mala byť udržovaná cesta k jazierku a tiež poriadok. Aj keď nás prameň láka, na kúpanie v ňom si nechávame čas až po túre. Priamo od jazierka stúpame strmou cestou najprv lesom, neskôr po lúke do Sedla pod Kráľovou. Krátka prestávka na polceste k hradu nám umožní dočerpať sily a poobzerať okolité výhľady. Zvážnicou riedkym lesom pokračujeme nahor po dobre vyznačenej trase. Posledný úsek na hrad absolvujme po rebríku. V minulosti na tento účel slúžila dolná brána, ktorej repliku si neskôr pozrieme. 

Stojíme na ruinách hradu, ktorý vznikol po tatárskom vpáde okolo roku 1260. O približne 100 rokov neskôr sa hrad stal politicko-hospodársko-vojenským centrom Liptovskej stolice. Liptovský hrad je známy aj pod názvami Hrad Liptov, Sielnický hrad či Liptovský starhrad. Od doby vzniku prešiel rukami rôznych panovníkov, až kým sa nedostal do rúk protikráľovkému odboju. Po dobití hradu kráľovkým vojskom padol rozkaz na jeho zbúranie. 

V súčastnosti môžeme na hrade vidieť repliky vstupných brán, zakonzervované časti múrov, starú cisternu a krásne výhľady na takmer celú bývalú Liptovskú stolicu. 

Trasa

Medokýš Kalameny (chata Záblatné) - Sedlo pod Kráľovou - Liptovský Hrad a späť.

Na mape môžeme vidieť, že sa nám ponúka okruh cez sedlo Poľana. My však toto pokračovanie trasy neodporúčame, nakoľko je dolinka pod sedlom plná blata aj počas suchého leta.     

Náročnosť

Túra je zvládnuteľná bežným turistickým tempom do 2 hodín hore aj späť. S menšími deťmi ju zvládneme do 3 hodín. V čase nie je zahrnutý čas strávený na hrade. 400 metrové prevýšenie k hradu nám vďaka neustálim výhľadom ubehne rýchlo. 

Atrakcie

  • najvyššie položený slovenský hrad dostupný bezplatne,
  • túra zvládnuteľná aj s deťmi,
  • atmosféra stredovekého hradiska,
  • história hradu Liptov zážitkovou formou,
  • mierna dávka adrenalínu na rebríku k opevneniu,
  • krásny výhľad na celý Liptov už aj cestou k hradu,
  • oddych v teplom (33° C) termálnom prameni zadarmo,
  • liečivá minerálna voda podobná tej z kúpeľov v Lúčkach.

Čo ďalej? 

Ak máme bicykle môžeme pokračovať Kalamenianskou dolinou až do oravskej Malatinnej. Prejdeme tak jednou z ciest, ktoré hrad v minulosti strážil.
V neďalekej obci Lúčky môžeme navštíviť vodopád, diviačiu oboru a prejsť sa kúpeľným mestečkom. K dispozícií je aj verejné kúpalisko - Thermal park Lúčky. 
Ak by sme sa chceli vykúpať a popri tom sa aj zabávať na atrakciách, tak aquapark v Bešeňovej je tiež na dosah ruky. 

Tip na záver

Kúpanie v jazierku s termálnou vodou má úplne iný rozmer skoro ráno, kedy je voda úplne číra. 


Fotogaléria