hauzi.sk

Za prameňmi Liptova na konskom koči

O tom, že tie najlepšie veci sú zadarmo sme sa presvedčili už veľakrát. Jedným z dôkazov sú aj prírodné pramene vyvierajúce z nedotknutej prírody Liptova. Dúšok čerstvej vody, ale aj okolitú prírodu obcí Liptovská Štiavnica, Liptovské Sliače a Ludrová si môžete vychutnať trochu netradične – z konskej perspektívy. Rozprávkovú jazdu zažijete na historickom koči, s ktorým sa aspoň na malú chvíľu vrátite do minulosti a predstavíte si ako žili naši predkovia.  Trasa tejto poznávacej cesty začína v Liptovskej Štiavničke, odkiaľ vás koníky Golem a Linda prevedú až k jednotlivým prameňom.


Medokýš Liptovská Štiavnica

Medokýš je ľudový názov pre minerálnu vodu kyslastej chuti. Obsahuje veľké množstvo minerálov ako sú hydrogénuhličitany, sírany, fluoridy, horčík a vápnik. Voda je číra, bezfarebná a bez zápachu, preto je medzi domácimi veľmi obľúbená. V okolí medokýša sa nachádzajú aj lavičky, kde si môžete posedieť a vychutnať nápoj pripravený samotnou prírodou. Štiavnický medokýš nájdete  neďaleko rekreačného strediska Chalúpkovo.  


Prameň očianka

V Liptovskej Štiavnici nájdeme aj ďalší prameň označovaný  ako očianka. Názov dostal pravdepodobne pre jeho blahodarné liečivé účinky, ktoré sa mu pripisujú. V minulosti bol predovšetkým využívaný pri zápale spojiviek u detí. Dnes sa o ňom hovorí, že pri dlhodobom užívaní vody z tohto prameňa dochádza k zníženiu očného tlaku. Či už je to pravda alebo nie, jedno je isté – voda je chutná a v horúcich dňoch vás určite osvieži.


Teplica – Liptovské Sliače

Ďalšou oblasťou bohatou na minerálne pramene sú Liptovské Sliače. Tu sa nachádza prameň, nazývaný Teplica, ktorá vyviera zo severnej strany travertínovej kopy. Aj z  tohto dôvodu je zaradený medzi chránené prírodné výtvory. Svojim obsahom minerálnych látok sa radí medzi silno mineralizovaný prameň, v ktorom je v najväčšej miere zastúpená síra. 


Medokýš  Ludrová 

Ďalším z minerálnych prameňov, ktorý sa určite oplatí ochutnať je práve medokýš v Ludrovej. Ten nájdeme približne 300 metrov za obcou, v oblasti nazývanej Močilá. Na tomto mieste  vyviera prírodná slabo mineralizovaná  hydrouhličitanovo - síranová, vápenato – horečnatá, uhličitá voda. Atmosféru tohto miesta dotvára drevený altánok, ktorý ochraňuje svoj jedinečný poklad.


Ludrovská dolina 

Za Ludrovou sa tiahne Ludrovská dolina, ktorá ponúka návštevníkom príjemné miesto na oddych. Pri prechode cez dolinu po červenej turistickej značke sa môžete zastaviť pri pamätníku SNP. Tiež sa tu dá opiecť niečo dobré pod zub v krásnom horskom prostredí. 

V prípade záujmu sa dá na koči absolvovať aj iná trasa, podľa vašich predstáv. 

Cenník – jazda na koči

1 hodina

10,00 €

* jazda na koči je možná aj počas zimného obdobia.

Kontakt:
tel. +421 905 753 966, +421 908 348 547
www.liptov.sk/kuniak


Fotogaléria