hauzi.sk

Tvorivé dielne vo Vlkolínci

Počas mesiacov júl a august 2016 sú pre vás vo Vlkolínci, v roľníckom dvore, pripravené tvorivé dielne, kde si môžu deti, ale aj dospelí vyskúšať rôzne umelecké techniky. Každý deň od 9.00 do 17.00 na vás čakajú absolventi zo Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu z Ružomberka, ktorí sa vám ochotne budú venovať.

 

Malí aj veľkí si môžu vyskúšať tkanie na krosnách, ktoré sa používali  najmä v minulosti na výrobu kobercov a textílií. Práca na krosnách nie je vôbec náročná a zvládne ju každý, kto má chuť a trochu trpezlivosti. Po utkaní časti koberca si každý návštevník označí svoju prácu stužkou, na ktorú napíše svoje meno a krajinu odkiaľ pochádza. Na vlastnej koži sme si to skúsili aj my a výsledok môžete posúdiť sami. 

Tento ,,Koberec národov‘‘ bude po ukončení tvorivých dielní vo Vlkolínci vystavený v Európskom parlamente, kde bude pripomínať prácu všetkých šikovných rúk, ktoré ho vytvorili. 

Okrem tkania na krosnách si môžete skúsiť prácu na hrnčiarskom kruhu, kde v priebehu niekoľkých minút zmeníte kúsok neforemnej hliny na ,,umelecké dielo‘‘. Či to bude váza, hrnček alebo tanierik závisí len na vás a na vašej šikovnosti. Vyrobený predmet si potom môžete zobrať domov ako suvenír.

 

Ďalšou zaujímavosťou je maketa Domu UNESCO, na ktorú môžu návštevníci Vlkolínca  počas celých letných prázdnin pripevňovať šindle s menom, krajinou a dátumom svojej návštevy. Po naplnení celej strechy šindľami, bude táto maketa vystavená v átriu mestského úradu v Ružomberku. 

Tvorivé dielne sú bezplatné, v prípade návštevy aj iných expozícií sa treba riadiť podľa aktuálneho cenníka.

 


Fotogaléria