hauzi.sk

Posledná sánkovačka v Žiarskej doline, pastelkovo a Štôľňa

Silnejúce slnečné lúče sprevádzajú príchod jari. Tí športovo aktívnejší už určite vytiahli z pivnice bicykle alebo korčule. Na horách však zima neskončila. Sneženie počas minulého týždňa bolo dôkazom, že zima ešte nepovedala posledné slovo. 


Žiarska chata

Žiarska chata patrí medzi miesta, kde sa dá naplno obdivovať krása prírody v srdci Západných Tatier a zároveň je dostupná aj rodinkám s deťmi. Trasa od parkoviska pod Žiarskou dolinou po Žiarsku chatu má dĺžku 5.2 kilometra a prekonáva prevýšenie 400 metrov. Priemerným turistickým tempom zaberie cesta asi 1,5 hodiny.

Aj keď túra na Žiarsku chatu patrí medzi menej náročné, treba mať stále na pamäti to, že chata sa nachádza len na polceste celej túry a čaká nás ešte cesta nazad.

Výhoda Žiarskej chaty je cesta, ktorou sa dá v lete spustiť na kolobežkách, ktoré požičiavajú pri chate. V zime táto možnosť pochopiteľne nie je, avšak ušetriť energiu cestou nadol môžete jazdou na lyžiach alebo na saniach. Narozdiel od kolobežiek si však treba priniesť vlastnú výstroj. Výhodnejšie je vyraziť na túru vyzbrojený sánkami v dopoludňajších alebo podvečerných hodinách, kedy nie je sneh veľmi rozmočený od silného jarného slnka. 

Žiarska chata v zime:

  • Parametre trasy jedným smerom:
    • 5,2 km
    • prevýšenie 400 m 
    • čas 1,5 h 
  • Parkovanie: platené parkovisko priamo pod začiatkom doliny. Možnosť parkovať zadarmo pri neďalekej Kolibe Kožiar (PASTELKOVO - viď. nižšie), za predpokladu návštevy reštaurácie. 
  • Bus SAD - autobus odchádza z autobusovej stanice v Liptovskom Mikuláši 6:25, 12:15, 14:15 cez pracovný týždeň a 6:30, 8:30, 12:15 a 14:15 cez víkendy a sviatky. Konečná zastávka je asi 200 metrov nižšie ako parkovisko.
  • Chata ponúka široký sortiment občerstvenia a je otvorená denne 7:00-21:00.

Medvedia štôlňa

Cestou na chatu, asi 300 metrov od parkoviska, si určite všimnete drevený domček - Falesku - postavenú pri Medvedej štôlni. Štôlňa, známa aj pod názvom Svätá Barborka, je jediné sprístupnené banské dielo na Liptove. V atmosfére horiacich kahancov objavíte výsledok nezlomného úsilia ľudí, ktorí dlátom a kladivom razili cestu v tvrdej hornine s vidinou získania zlata. V bani nie je nainštalované osvetlenie a tak každý návštevník dostane pred vstupom čelovku.  Špeciálny odev ani obuv nebudete nevyhnutne potrebovať. Návšteva štôlne je zážitok pre celú rodinu, na ktorý budete dlho spomínať.

Vstupy do štôlne sú od 10:00 do 16:00 každý deň, čo je výhodou oproti napr. Demänovským jaskyniam, ktoré sú v pondelok zatvorené. Vstupné je 5 € pre dospelých a 3 € pre deti, študentov a dôchodcov.


Pastelkovo

Okrem scenérií hôr alebo štôlne sa určite oplatí vidieť aj Pastelkovo. Pýtate sa čo to je? Detské ihrisko pri Chate Kožiar postihla v roku 2014 víchrica Žofia, ktorá spôsobila veternú kalamitu, s ktorou sa domáci vyrovnali po svojom. Zo stojacich kmeňov, ktoré prežili víchricu, ale prišli o vrchnú časť stromu vystrúhali farebné pastelky. 


Fotogaléria