Lúčky – dedinka pod vodopádom
Lúčky, tiež známe ako Lúčky kúpele, je dedinka známa hlavne svojimi termálnymi prameňmi. Kúpele, ktoré sa tu nachádzajú sú preto často vyhľadávanou atrakciou pre staršie ročníky a v súčasnosti už aj mladšou generáciou. Tiež si ju asociujeme s názvom „dedinka pod Chočom.“ Každoročne sa tu organizujú turistické výstupy v letnom aj zimnom období, preto si tu vedia prísť na svoje aj vášniví turisti. Nie každý vie, že táto dedina vie toho ponúknuť oveľa viac, ako si myslíme, hlavne čo sa týka prírodného bohatstva tejto oblasti. Čítajte ďalej a odporúčime vám miesta, na ktorých by ste sa mali určite zastaviť pri návšteve tejto obce.
Lúčanský vodopád
Hlavným symbolom Lúčok je neodmysliteľný Lúčanský vodopád. V roku 1974 bol vyhlásený za chránený prírodný výtvor s rozlohou 0,94 ha a neskôr v roku 1996 bol prekategorizovaný za národnú prírodnú pamiatku. Lúčanský vodopád Liptáci zrejme poznajú, možno ste však nevedeli, že ide o najväčší travertínový vodopád na Slovensku. Voda tu padá z výšky 13 metrov. Lúčanské travertíny sú staré 200 - 140 000 rokov. Vznik týchto útvarov má bezpochyby na svedomí minerálna voda. Penovcové kaskády môžeme spozorovať už 4km od kúpeľov Lúčky, na potoku Teplianka. Lúčanský vodopád skutočne patrí medzi skvosty Liptova a pohľad naň určite poteší nejedno oko. V lete sa tento vodopád využíva na rekreáciu a kúpanie, jazierko býva zapravené, využívajú to hlavne miestni obyvatelia, ale aj turisti. Pre odvážlivcov, ktorí si chcú užiť trochu adrenalínu, tu je postavený aj skokanský mostík, ktorý môžu vyskúšať na vlastné riziko.
Vianočný jarmok pod Vodopádom
V zime sa tu tiež koná tradičný Vianočný jarmok pod vodopádom. Ide o pomerne mladú akciu, v roku 2016 sme si mohli vychutnať šiesty ročník. Atmosféra takého jarmoku je iná ako počas bežných jarmokov, napríklad v centre mesta, keď si popri vychutnávaní tradičných nápojov a jedál môžete vychutnať aj rozprávkový pohľad na vodopád. Na jarmoku si môžete zaobstarať rôzne ručne vyrobené výrobky od domácich alebo si tu kúpiť aj CD miestnej folklórnej skupiny Lúčan, ktorá obohatila túto akciu svojimi vystúpeniami starších aj mladších členov. Jednou vetou, bolo sa na čo pozerať a každý rok máte príležitosť stať sa súčasťou tejto akcie. :)
Diviačia obora – „Zlaté“ prasiatka
Ak ste to náhodu prehnali na jarmoku s gurmánskymi zážitkami, určite padne za dobre malá prechádzka. Neďaleko termálneho kúpaliska sa nachádza menej známa diviačia obora, nazývaná aj diviačia zvernica Lúčky. Ak sa bojíte, že na Vianoce nevydržíte byť lačný až do štedrej večere, bojíte sa, že neuvidíte zlaté prasiatko, potom je pre vás táto destinácia ako stvorená. Tu prasiatka určite uvidíte a sú to poriadne 75-150 kilové kusy. V letnom období môžete natrafiť aj na ich mladé. Samica diviaka lesného vrhá 4-12 mláďat. Táto zvernica vznikla v roku 1997. Slúži na výcvik poľovníckych psov, aby sa naučili pracovať s diviačou zverou v poľovných revíroch. Je majetkom OkO SPZ Ružomberok a je v revíri Poľovníckej spoločnosti Lúčky. V zvernici platia bezpečnostné pravidlá, ako je napríklad kŕmenie priamo z ruky, kde môže dôjsť k zraneniam. Diviačia obora je atraktívna hlavne pre detských návštevníkov. Preto ak neviete kam na výlet s deťmi určite odporúčame toto miesto.
Soľná jaskyňa
Poslednou menej známou, ale zato zaujímavou atrakciou, ktorú môžeme nájsť v tejto obci je soľná jaskyňa. Je súčasťou wellness komplexu Wellness Dependance Liptov. Je to umelo vytvorená jaskyňa, ktorá simuluje mikroklímu soľnej bane. Zotrvanie v nej má priaznivé účinky pri liečbe dýchacích ciest, pohybového aparátu, krvného obehu, dysfunkcie nervovej sústavy, zažívacej sústavy, reumatologických ochorení, zápalov dutín a tiež dermatologických ochorení a pomáha aj pri nadváhe, čiže zrýchľuje metabolizmus. Ak teda potrebujete vypnúť po celodennom kolotoči pracovných povinností, hodinka v soľnej jaskyni je skvelou voľbou. Môžete sa zregenerovať pri inhalácií soľných výparov pri relaxačnej hudbe. Soľná jaskyňa je vhodná aj pre deti, teda pokojne ich môžete zobrať so sebou.