hauzi.sk

Kam s deťmi v Liptovskom Mikuláši

Poznáte to... Užívate si Vašu dovolenku na Liptove, celý deň lyžujete, podvečer zas doprajete telu zaslúžený odpočinok v jedom z aquaparkov a deň ukončíte večerou, napríklad nejakou liptovskou špecialitou. A takto dookola. Rodičom by podobný scenár mohol vyhovovať, ale čo robiť, keď začnú deti bolieť nožičky a radi by pre zmenu zažili niečo iné?

V tomto článku navštívime centrum Liptovského Mikuláša, kde jednoznačne neplatí, že múzeá a galérie sú pre deti jedna veľká nuda. Ideálny čas na návštevu centra je streda.  Pýtate sa prečo?

Večerné stredy ponúkajú možnosť bezplatnej prehliadky Kostola sv. Mikuláša a dominánt historického centra. Takýto večer môžete zažiť ešte túto stredu (08.02.2017) od 19.30 do 21.00 so začiatkom pred Kostolom sv. Mikuláša. Ak by ste sa do mesta vybrali rovno z Jasnej, môžete využiť CityBus, s odchodom zo strediska o 19:00 h. 


Múzeum Janka Kráľa

To čo však určite zaujme najmladších je animačný program „Nechaj sa zlapať“ pripravený Múzeom Janka Kráľa. Zažijete pri ňom tajomnú a vzrušujúcu atmosféru zo života zbojníkov. Čaká Vás rabovačka, ozbíjanie a hľadanie pokladu legendárneho zbojníka Jánošíka. Môžete si odniesť groš so zbojníkovou podobizňou alebo si o ňom pozrieť film. Navyše sa môžete preniesť o niekoľko storočí v čase a v expozícii meštianskej izby si vyskúšať, ako sa budete cítiť v historických kostýmoch. Fotka v kostýme je samozrejmosťou.

Lapačku Jánošíka môžete síce zažiť už len do stredy 8.3., avšak aj potom je návštevníkom k dispozícií expozícia známa ako Mikulášska mučiareň, ktorá spolu s historickými mučiarenskými nástrojmi ako dereš, škripec či španielska čižma približujú metódy, akými bol vedený súdny proces s Jánošíkom i dobu, v ktorej žil.

Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva

Započúvať sa do zvukov prírody alebo si ľahnúť do medvedieho brlohu si môžete v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. Nedávno prešlo múzeum kompletnou obnovou expozície. Interaktívne stvárnenie zaujme každého dospeláka a deťom vleje vedomosti do hlávok prirodzeným spôsobom. Z hodnotení návštevníkov je jasné, že rekonštrukcia múzea bol výborný nápad:

„Nádherný zážitok. Najkrajšie múzeum na Slovensku. Naša 20 mesačná dcéra odchádzala plná zážitkov a my spokojní. Odporúčam navštíviť každému pri pobyte v Tatrách.“

„Kvalitné, prepracované, pútavé, interaktívne, príjemné múzeum, žiadne gýčové rekonštrukcie. Odporúčam vidieť. Je to na niekoľko hodín, ktoré stoja za to.“

„Navštíviť túto inštitúciu je výborný nápad, na deti sa určite niečo nalepí. Je potrebné si naplánovať čas na minimálne 2 až 3 hodiny.“

 „Super zážitok pre deti aj dospelých. Boli sme veľmi prekvapení vysokou úrovňou expozície. Oplatí sa navštíviť! Niečo takéto som na Slovensku ešte nevidel. Fakt vysoká úroveň.“ 

Okrem stálych expozícií venovaných jaskyniarstvu a človeku v horách sa počas marca a apríla môžu návštevníci tešiť na výstavu “Fascinujúci svet hmyzu”. Samozrejme nepôjde len o nudné prezeranie zbierok vypreparovaného hmyzu. Zaujímavým spôsobom sa dozviete niečo o najväčšom hmyze na svete, aký je najrýchlejší hmyz žijúci na Slovensku či ďalšie rarity tohto fascinujúceho spoločenstva. Výstavu odporúčame spojiť s návštevou tvorivých dielní pre deti. Jedinou vecou, čo môžeme múzeu vytknúť sú otváracie hodiny. Víkendy je spravidla zatvorené, ale môže to byť aj inak a preto Vám ich pred návštevou odporúčame overiť, aby ste sa vyhli obhliadke expozície len spoza zatvorených dverí. 

Galérie

Víkend môžete pre zmenu využiť na návštevu “Tvorivky”- tvorivej dielne v Centre Kolomana Sokola. Počas času stráveného s Vašimi ratolesťami rozviniete ich kreativitu, koncentráciu, vizuálne vnemy a dodáte nový dych skleneným fľašiam alebo z filcu vyrobíte brošne. Odmenou a zároveň radosťou Vám bude vlastnoručne vyrobený  predmet a vstup zdarma na výstavu známej výtvarníčky E. Martinčekovej Šimerovej. Akcia je určená primárne pre deti vo veku 8-14 rokov, ale aktívne budú zapojení aj rodičia. Cena je 5 € a každé ďalšie dieťa dostane zľavu 50%. Akcia prebieha vždy poslednú sobotu v mesiaci popoludní od 15:00 do 17:00 hodiny. 

Paleta pána Bohúňa je program, v ktorom dostane dieťa zaujímavé úlohy, za ktoré získa farby. Počas ich plnenia spoločne objavíte, aké znaky a symboly sú na obrazoch P. M. Bohúňa a akú informáciu v sebe skrývajú. Každý obraz a osoba na ňom má svoju minulosť a príbeh. Na vlastnej koži zažijete, ako cíti umelec pri portrétovaní a uvidíte nadšené tváre Vašich detí, keď nájdu podpis umelca. Za 3 € si spoločne prezriete Galériu Petra Michala Bohúňa, otestujete si pamäť, strávite spoločne čas a zlepšíte vizuálnu a priestorovú orientáciu Vás a Vašich detí. Program začína v sobotu 18.3.2017 a bude pokračovať každú sobotu popoludní a v dňoch školských prázdnin vždy od 14:00 do 15:00 hodiny. 


Fotogaléria