hauzi.sk

Navštívte Hotel spokojných kráv na farme vo Východnej

Toto “ubytovanie” na našom portáli nenájdete. Avšak jeho návštevu rozhodne odporúčame. Na farme vo Východnej sa rozhodli pre ekologický chov zvierat a svoje brány otvorili všetkým návštevníkom.
    
Na začiatku našej návštevy si musíme poumývať ruky, obuť špeciálne návleky a obliecť ochrannú zásteru. Takto vybavení smerujeme do sýpky, kde si preveríme naše znalosti o druhoch obilnín. Sýpku pred hlodavcami strážia mačky, ktoré sa neodbytne dožadujú našej pozornosti. Potom nás už čakajú kravičky. Najprv obzrieme dojáreň a potom “hotel” - veľkú maštaľ, v ktorej je “ubytovaných” viac než 400 kravičiek. Dozvieme sa napríklad aj to, že kravy sú veľmi čistotné zvieratá a niektoré z nich vidíme čistiť svoju srsť na automatických kefách. 

Najmladších členov našej skupiny najviac zaujmú niekoľkodňové teliatka v “materskej škôlke”. Teliatka sú zvedavejšie ako my a so záujmom nám oblizujú dlane alebo cmúľajú prst. Všetko sa to deje pod dohľadom sučky slovenského čuvača, ktorá nám však spokojne dovolí pohrať sa s jej šteniatkami. 

Pre deti, ktoré nevedia, kde minúť energiu je k dispozícií skokanský mostík s mäkkým dopadom do sena. Na záver prehliadky farmy ešte môžeme vyskúšať pohľad z kabíny veľkého traktora a ochutnať najčerstvejšie syry ešte predtým, ako poputujú do obchodov. 

Atrakcie

  • deti (aj dospelí) sa naučia zážitkovou formou rozpoznávať druhy obilnín,
  • uvidíme prípravu kmiva pre kravičky,
  • pozorujeme dojenie mlieka,
  • navštívime Hotel spokojných kráv,
  • pohladkáme čerstvo narodené teliatka a dáme im cmúľať náš prst,
  • vysadneme za volant traktora,
  • môžeme vyskúšať, ako sa skáče do sena,
  • vyskúšame syry a môžeme si ich zakúpiť.

Otváracia doba

Pravidelné vstupy denne o 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
Na prehliadku je potrebné objednať sa telefonicky alebo emailom.

Kontakt: info@farmavychodna.sk | Telefón : 0949 860 944

Cenník

6€ dospelý
5€ dieťa /študent /dôchodca
4€ pre držiteľov LiptovCard
Deti do 3 rokov zdarma

Čo ďalej?

Amfiteáter vo Východnej s pekným výhľadom na Tatry. Dejisko najväčšieho slovenského folklórneho festivalu. Dominantou areálu je 28 m vysoká rozhľadňa. V areáli nájdete drevené vyrezávané plastiky a náučný chodník pre deti - Dobrá Východná. Vstup do areálu je zdarma, za výstup na vežu sa platí 1 €. 
V susednej obci Važec odporúčame navštíviť Važeckú jaskyňu. Patrí medzi kratšie jaskyne, čo ju predurčuje hlavne pre rodiny s deťmi. Je otvorená každý deň okrem pondelka.


Fotogaléria