hauzi.sk

Dobrodružstvo na Váhu - Strečno

Prázdniny začínajú a pre návštevníci smerujúci na Liptov zo západu musia na svojej ceste prekonať Strečniansku úžinu. A práve Strečno je skvelým tipom pre rodiny s deťmi, kde sa dá intenzívne stráviť celý deň. Spoznať atrakcie v okolí sme sa vybrali aj my. 

Čo navštíviť?

 • Hrad Strečno,
 • stredoveká dedina “Paseka” pod hradom,
 • plavba plťou Strečnianskou úžinou,
 • pamätník Francúzskych partizánov,
 • skalná päsť (hríb) na vrchu Kojšová,
 • reštaurácia Panoráma.

Hrad a dedinka pod hradom

Ako prvý nás upútal stredoveký hrad postavený na vysokej skale - Strečno. Privedú nás k nemu strmé hradné schody, avšak dá sa použiť aj cesta vedúca od zadu. Skôr ako sa dostaneme k hlavnej vstupnej bráne prechádzame drevenou bránou. Za ňou nás prekvapí replika stredovekej dedinky. Zo zvedavosti nazrieme do niekoľkých domčekov. Môžeme vidieť príbytok pastiera, hrnčiara či pekára... Stúpame ešte pár metrov vyššie a ocitáme sa v hrade. Jeho prehliadka vyjde dospelého 5 € a deti nad 6 rokov 3 €. Vstupy začínajú  spravidla o štvrť každej hodiny. Počas leta, až do konca septembra, je hrad otvorený denne od 9 do 18 hodiny. Prehliadka trvá približne 45 minút. V našej skupine sa nachádzalo aj množstvo detí, ktorým bol vhodne prispôsobený výklad. Hradnými sieňami a nádvoriami sa dostávame až na vežu a vychutnávame si výhľad. Na záver prehliadky môžeme hodiť mincu pre šťastie do 88 metrov hlbokej studne. 


Margita a Besná - postrach pltníkov na Váhu

Tieto 2 skaly poznáte z básni Jána Bottu komplikovali prácu pltníkov na najdlhšej slovehnskej rieke celé stáročia. Ale žiadny strach... skaly boli pri budovaní železnice odstrelené a pri plavbe už viac nikoho neohrozujú. Na ich mieste je však stále mohutný prúd vody narážajúci na skalu, ktorý aj naďalej zamestnáva ruky pltníkov. Podobných zaujímavostí o nebezpečnej práci pltníkov či okolí sme sa dozvedeli počas plavby neúrekom. Každá jedna perej či kaskáda skrýva za sebou legendu. To isté platí o Starom hrade - zrúcanine, ktorá sa ešte stále hrdo týči nad Domašínskym meandrom - najväčším prírodným útvarom Malej Fatry. Pri prejazde unikátnym miestom, z ktorého je naraz vidieť obidva hrady nám pltníci doprajú 360° otočku. Po prejazde meandrom ešte podplávame železničné mosty a pred nami sa objaví hradné bralo Strečnianskeho hradu. 

Informácie k plavbe: 

 • Lístky sa kupujú na Gazdovskom dvore v blízkosti centra obce Strečno.
 • Lístok pre dospelého stojí  10 €, za dieťa do 10 rokov zaplatíte 5 €.
 • Splavovaný úsek je dlhý 7 km.
 • Na jeho začiatok Vás privezú mikrobusom z Gazdovského dvora.
 • Čas plavby je približne hodina. Môže kolísať v závislosti od prietoku. 
 • Na plť môžu deti od 3 rokov.

Pamätník francúzskym partizánom

Kým čakáte na odvoz na splav Váhu, môžete využiť čas a dať si krátku prechádzku k mohyle nad dedinou. Je prístupná chodníčkom z obce alebo autom z hlavného ťahu. Stojí ako spomienka na obeť 155 bojovníkov, ktorí položili život v boji o Strečniansku úžinu v roku 1944. Pamätník poskytuje pekný výhľad na hrad a okolie.

Skalná päsť

Ešte krajší výhľad na okolie Strečna poskytuje asi 1,5 h dlhá túra ku skale, ktorá tvarom pripomína päsť. Vedie pekným borovicami obrasteným hrebienkom, z ktorého sa postupne otvára čoraz krajší výhľad. Zo sedla pod Kojšovou nás ku skalnému mestečku nasmeruje rázcestník. 

Tip na záver

Unavení po celom dni oceníte reštauráciu s pekným výhľadom a príznačným názvom Panoráma. Ešte viac ju ocenia Vaše deti, ktoré môžu na dvore nakŕmiť živé zvieratká. 

 

Fotogaléria