Bicyklom dolinou Čierneho Váhu po trase bývalej železničky

Dolina Čierneho Váhu a prilahlé doliny a dolinky boli do roku 1976 popretkávané viac než 100 kilometrami úzkorozchodnej Považskej lesnej železničky slúžiacej na prepravu dreva a lesných robotníkov. Dnes malá časť jej trasy slúži cyklistom. 

Od čias zrušenia železničky brázdia dolinu plne naložené náklaďáky s drevom, ktoré môžu byť na úzkej ceste pre cyklistov nebezpečné. Najnebezpečnejší bol úsek od konca priehrady po dolinu Benkovo. Štátne lesy však vyšli cyklistom v ústrety a vytvorili cyklotrasu, ktorá nebezpečný úsek obchádza. 

Na začiatku trasy si všimneme dreveničku označenú ako zastávka lesnej železničky. Je v nej malé múzem, ktoré však nie je v súčastnosti otvorené. Ak nás bývalá železnička zaujme môžeme navštíviť jej expozíciu v Múzeu liptovskej dediny v Pribiline, kde nájdeme aj vozne či lokomotívu. 

Trasa

Cyklotrasa  je dlhá 4.5 km a začína pri budove Štátnych lesov na Čiernom Váhu. Je to kúsok za dolnou nádržou elektrárne Čierny Váh. Vedie po násype bývalej Považskej lesnej železničky. Trasa končí pod dolinou Benkovo a plynulo nadväzuje na červenú cyklomagistrálu. Pozor, povrch trasy je šotolina, čiže nie je vhodná pre cestné bicykle. 

Náročnosť

Trasa z počiatku mierne stúpa, neskôr ide takmer po vrstevnici. Zvládnu ju aj menšie deti. Nepríjemne strmých je len posledných 100 metrov pred koncom trasy. Asi v polovici trasy je postavený odychový altánok.

Atrakcie

  • kľudná a nenáročná trasa hustým lesom, 
  • bez premávky, vhodná hlavne pre rodiny s malými deťmi,
  • dozvieme sa o histórií železničky - na trase uvidíme informačné panely, starú studňu na dopĺňanie vody do rušňov a ich točňu, 
  • spoznáme prírodu Nízkych Tatier,
  • dozvieme sa niečo o hospodárení v lese,
  • uvidíme vodnú elektráreň Čierny Váh...

Čo ďalej?

Cestou k začiatku trasy sme obchádzali dolnú nádrž prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh (mimochodom viete, že má podobný výkon ako neporovnateľne väčšie Gabčíkovo, či 3.5 x väčší ako Liptovská Mara?). Odporúčame Vám navštíviť aj hornú nádrž. Vedie k nej kľukatá asi 8 km dlhá cesta, ktorá po celý čas strmo stúpa. Výhľad z hrádze nádrže však za vynaloženú námahu určite stojí.  

Z Benkova môžeme po asfaltke pokračovať ďalej na východ smerom na Štrbu či Liptovskú Tepličku… o tom, čo tieto obce ponúkajú, napíšeme niekedy nabudúce.

Tip na záver

Do Doliny Čierneho Váhu sa dá dostať autom. Môžeme však využiť aj vlakové spojenie do Kráľovej Lehoty, kde dolina ústi. 


Fotogaléria


Diskusia Facebook, Twitter, Google alebo Disqus

Sledujte nás na facebooku