hauzi.sk

Potulky Bešeňovou

Bešeňovské travertíny

O krásach Liptova sa môžeme presviedčať denno-denne na vlastné oči. K jednému zo skvostov našej Liptovskej prírody patria Bešeňovské travertíny, ktoré sa nachádzajú severne od obce Bešeňová. V minulosti sa tento travertín využíval na ťažbu, kvôli jeho pestrému sfarbeniu.  Jeho zlatožlté dosky zdobia napr. budovu Univerzity Komenského v Bratislave alebo Palác národov vo švajčiarskej Ženeve. Dnes je ťažba zastavená pre zachovanie tejto vzácnej pamiatky. Bešeňovské travertíny pozostávajú z dvoch častí, vyššie položená časť – známa ako Kaplnka, ktorá je suchá a nevyvierajú z nej žiadne pramene a nižšie položená časť, ktorá je neustále obmývaná prúdmi minerálnej vody, čo zabezpečuje jej pestré sfarbenie.

V  blízkosti travertínov vyviera minerálna voda, nazývaná medokýš, pri ktorej sa môžete občerstviť. Obsahuje veľa minerálnych látok ako sú vápnik, horčík, draslík, sodík, železo, mangán, mimoriadne množstvo síranov, bikarbonáty, voľný kysličník uhličitý a iné prospešné látky. 

Pár metrov od travertínov na neďalekom kopci si môžete vychutnať nádherný pohľad na obce Bešeňová, Lipt. Michal, Partizánska Lupča, Lipt. Teplá, ako aj na časť Ružomberka a Bešeňovskú nádrž.


Salaš Bešeňovka

Ďalšie miesto, ktoré sa v Bešeňovej určite oplatí navštíviť je salaš Bešeňovka, nachádzajúci sa 150 m od cestnej komunikácie. Môžete si tu zakúpiť produkty z ovčieho a kravského mlieka ako sú syry, maslo, jogurty, žinčica, nite, bryndza a iné chutné výrobky. 

 

Otváracie hodiny

Po - Ne

8.00 – 19.00


Thermal Park Bešeňová

Ak si chcete oddýchnuť a načerpať nové sily, tak GINO PARADISE je pre vás tým ideálnym miestom. Nachádza sa tu množstvo bazénov s čírou, ale aj s termálnou vodou, v ktorých zrelaxuje nie len vaše telo, ale aj myseľ. Nachádza sa tu bazén s umelými vlnami a lezeckou stenou, detský bazén s vodným hradom, ako aj veľká tobogánová veža so 6 tobogánmi, ktoré ponúkajú neopakovateľný adrenalínový zážitok.

Čítať viac

 


Fotogaléria