hauzi.sk

Pamiatky Liptova

Hrad Likava

Hrad Likava stojí v južnej časti Chočských vrchov a patrí k najväčším hradným stavbám na území stredného Slovenska. Dostaneme sa k nemu po červenom turistickom chodníku, asi po 30 minútach pešej chôdze, z neďalekej obce Likavka. Jeho vznik sa datuje od prvej tretiny 14. storočia, keď ho postavili na podnet zvolenského a liptovského župana magistra rytiera Donča. Od tej doby bol hrad vo vlastníctve niekoľkých pánov, ako sú Žigmund Luxemburský, Ján Hunyady, Štefan a Ján Zápoľskí, Illésházyovci, Thökölyovci a iní. Dnes však môžeme vidieť už len časť tejto kolosálnej stavby. Pre verejnosť sú sprístupnené Hunyadyho veža, ako aj prvé a druhé nádvorie dolného hradu. Huynadyho veža pozostáva z troch poschodí, ktoré vás prevedú celými dejinami hradu Likava. Sprístupnená je aj mučiareň, kde si môžete nielen prezrieť, ale aj vyskúšať niektoré z dávnych mučiacich náradí. Múzeum je v správe Liptovského múzea v Ružomberku.

Otváracie hodiny

1.5. – 31.5.

So – Ne 10.00 – 16.00

1.6. – 18.9.

Po – Ne  9.00 – 17.00

19.9. – 2.10.

Po – Ne 10.00 – 16.00

 

Cenník Hradu Likava

Kontakt:
email: liptmuzeum@mail.t-com.sk
tel.: 044/ 432 24 68, 430 35 33
www.liptovskemuzeum.sk 

Pozrite si aj iné hrady a zámky


Skalná päsť

Tento netradičný 6 metrov vysoký skalný útvar sa hrdo týči pri vrchu Mních, neďaleko Ružomberka, v obci Lisková. Medzi miestnymi obyvateľmi je známy  taktiež pod názvom Jánošíkova päsť alebo Čertova kiahnica. S existenciou tejto  chránenej prírodnej pamiatky sa viaže aj niekoľko povestí. Jednou z nich je povesť o Liptovskom hrdinovi Jánošíkovi, ktorý na tomto mieste dal poriadnu príučku barónovi Révayovi, ktorý bol široko – ďaleko známy ako nemilosrdný trýzniteľ chudobného ľudu. Na počesť tohto ušľachtilého činu, vykresala Jánošíkova družina svojimi šabľami do tejto skaly podobizeň zaťatej päste ako symbol sily a nekonečnej odvahy. 

Iné zaujímavosti na Liptove


Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád je 13 metrov vysoký kaskádový vodopád Lúčanky, padajúci do jazierka z okraja travertínovej terasy. Vďaka teplým prameňom z kúpeľov vodopád nikdy nezamŕza, preto ho je možné pozorovať počas jednotlivých ročných období vždy v inom šate. V jazierku tohto vodopádu sa môžete aj schladiť no nezabúdajte, že kúpanie je tu len na vlastnú zodpovednosť. Okolie vodopádu dotvára parčík, kde si môžete posedieť a započúvať sa do žblnkajúcich kvapiek vody.

Ďalšie vodné krásy


Medokýš Kalameny

Minerálny prameň medokýš pri Kalamenoch patrí medzi približne 90 známych prameňov v Liptovskej kotline, ktorá je na minerálne vody obzvlášť bohatá. Prameň vyviera z hĺbky 500 m a jeho teplota je približne 33°C. Voda obsahuje veľké množstvo minerálnych látok s hlavným zastúpením vápnika, horčíka a síry. Návštevníci sa na tomto mieste môžu na chvíľu zastaviť a zadarmo sa okúpať v tomto malom, ale príjemnom jazierku. 

Ďalšie vodné krásy


Liptovský hrad 

K Liptovskému hradu sa dostaneme po žlto označenom turistickom chodníku, ktorý začína za obcou Kalameny, pri miestnom medokýši. Po ňom kráčame približne 45 minút až na Sedlo pod Kráľovou, odkiaľ sa vydávame lesnou cestičkou po červenom značení. Približne po hodine cesty sa konečne dostaneme k nášmu cieľu – Liptovskému hradu. Ten je taktiež známy aj pod názvami hrad Liptov, Liptovský starý hrad, Veľký hrad Liptovský či Sielnický hrad. Dnes z hradu zostali už len základy, ktoré sú situované na  vrchu zvanom Sestrč, v Chočských vrchoch, v nadmorskej výške 1000 m.n.m.. Aj preto sa Liptovský hrad radí medzi najvyššie položené hrady na Slovensku. Okrem miesta nasýteného históriou si môžete vychutnať aj výhľad na takmer celý Liptov. Súčasťou tohto miesta je aj drevený prístrešok, kde nájdete ručne zhotovené “človeče nehnevaj sa”, pri ktorom si užijete kopec zábavy.

Iné hrady a zámky

 
 

Fotogaléria