hauzi.sk

Kvačianska dolina, Mlyny Oblazy, rybáreň

Kvačianska dolina

Cvendžiaci potok, vtáčí štebot, vôňa lesných stromov a neopísateľný pohľad na ničím nerušenú prírodu. Áno, aj o tom je prechádzka cez národnú prírodnú rezerváciu - Kvačianska dolina. Táto dolina, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších dolín Chočského pohoria sa nachádza za obcou Kvačany, kde sa začína naša púť. Odtiaľ pokračujeme po červeno označenom turistickom chodníku, v miernom stúpaní, približne jednu hodinu. Počas cesty je možné vidieť niekoľko  naozaj zaujímavých úkazov. Jedným z nich je skalný útvar pripomínajúci ľudskú tvár. Hovorí sa, že tá patrí práve nášmu liptovskému hrdinovi – Jánošíkovi. Súčasťou trasy  sú aj dve vysunuté vyhliadky. Prvá na mieste zvanom Kobyliny, z ktorej si môžete vychutnať výhľad na 78 m hlboký kaňon a druhá na Malých Roháčoch. Na konci Kvačianskej doliny sa nachádza drevená tabuľa, ktorá vás navedie na modro označený chodník, smerujúci k Mlynom Oblazy.


Mlyny Oblazy

Táto národná kultúrna pamiatka sa nachádza v krásnom horskom prostredí už niekoľko desaťročí. Pozostáva z dvoch mlynov, ktoré sa zachovali až do dnes a to vďaka obetavej práci dobrovoľníkov. Návštevníci tu môžu nahliadnuť do samotného ,,srdca‘‘ jedného z mlynov a taktiež uvidieť neustále točiace sa vodné koleso, ktoré vyrába elektrinu. Súčasťou mlyna je píla, ktorá napriek úctyhodnému veku stále dokáže plnohodnotne fungovať. To, že Mlyny Oblazy sú miestom plným života, vás presvedčia aj miestne kozy a sliepky, ktoré vás počas návštevy budú sprevádzať.

Prehliadka dolného mlyna

Máj – September

8:30 – 18:30

Október – Apríl

9:00 – 17:00


Pivovar Brontvai

Po celodennej túre si môžete dopriať zaslúžený oddych, pri dobre vychladenom pive v miestnom pivovare Brontvai v Kvačanoch. Jedná sa o prvý pivovar na Liptove, ktorý vám okrem degustácie piva a iných pivných špecialít, ponúka aj nezabudnuteľný zážitok z prehliadky pivovaru, spojenej s výkladom o výrobe tohto jedinečného nápoja. Počas toho, ako si budete vychutnávať čaro tohto miesta, sa môžu vaše deti zabávať v detskom kútiku alebo obdivovať pestro sfarbené papagáje. 

Otváracie hodiny

Pondelok – Sobota

10:00 – 21:00

Nedeľa

10:00 – 18:00

Cena prehliadky pivovaru 3 €.

tel.:+421 911 787 345, +421 905 931 311
Viac informácií na www.pivovarbrontvai.sk


Rybáreň na háku

Rybáreň na háku v Liptovskej Sielnici ponúka každému návštevníkovi možnosť vlastnoručne si uloviť svojho pstruha. Udica, háčiky, návnada, o to všetko je postarané. Na vás už len ostáva poriadne sa zabaviť a vychutnávať si ničím nerušené rybárčenie. Uloveného pstruha si potom môžete nechať pripraviť priamo v areáli, vziať domov alebo odovzdať obsluhe.  Okrem rybníka sa tu nachádza aj detské ihrisko v tvare lode. Tiež je tu možnosť požičania lôpt a bedmintonu, preto je toto miesto ideálne pre rodiny s deťmi.

Otváracie hodiny

Pondelok - Nedeľa

10:00 – 21: 00

 

Cenník rybárne

tel.: +421 905 796 642, +421 903 647 003
Viac info na www.rybaren.sk

 


Fotogaléria