Poznáte kríž vysoko nad cestou, ktorý víta návštevníkov Liptova?
Šíp (1170 m.n.m.) - kopec týčiaci sa nad úzkym priesmykom medzi Turcom a Liptovom. Kríž na jeho predvrchole je viditeľný aj hlavnej cesty vedúcej údolím. Po túre nám padne vhod osvieženie v prírodnom jazierku.
Oblasť v okolí dedín Stankovany, Rojkov a Kraľovany tvorí hranicu medzi Malou a Veľkou Fatrou. Neďaleko začínajú aj Chočské vrchy. Aj z tohto dôvodu je táto oblasť cenná z hľadiska rôznorodých prírodných úkazov. Neuniká ani pozornosti médií v súvislosti so spormi okolo trasy plánovanej diaľnice.
Naša túra
Začíname v dedine Stankovany. Po prekročení železnice stúpame hore dedinou. Nasleduje úsek eróziou poznačenou zvážnicou, ktorým sa dostaneme do Žaškovského sedla. Tu sa nachádza košiar s ovcami a ak sa nám podarí zastihnúť valachov, tak môžeme vyskúšať aj chuť tunajšej žinčice. S pribúdajúcim sklonom a sempertínami na chodníku sa začínajú otvárať prvé výhľady. Oko turistu poteší skalný útvar zvaný Baranček. Skala v jeho hornej časti nápadne pripomína tvar baranej hlavy. Odvážnejší určite na niekoľko metrov vysokú skalu vyšplhajú a dostanú sa tak k výhľadu nad koruny stromov. Onedlho sa pár sempertínami dostaneme na hrebeň. Tu uvidíme na ľavej strane skalné bralo. Neznačeným chodníčkom smerujúcim k nemu sa dostaneme až k Jaskyni v Šípe. Asi za 10 minút chôdze ďalej po hrebeni uvidíme vrcholový rázcestník. Sme vo výške 1170 metrov nad morom. Otvárajú sa nám nádherné výhľady na údolie rieky Váh, Choč, Roháče, Veľkú a Malú Fatru.
Na západ od nás vidíme kríž na Zadnom Šípe, ku ktorému sa onedlho dostaneme. Cestou k nemu prechádzame skalným mestečkom, ktoré nás núti sa občas zohnúť alebo trochu stiahnuť brucho :) Pri kríži sa pokocháme výhľadom z mierne pozmenenej perspektívy a strmo klesajúcim chodníkom sa vydáme dole lesom. Na okraji lesa uvidíme učupených niekoľko dreveničiek - sme na Podšípe. V tejto starej usadlosti s asi 12 drevenými stavbami akoby zastal čas. O lúke, na ktorej osada leží, sa hovorí, že má najväčšiu koncentráciu kvetín v strednej Európe. Zrejme kvôli vápencovému podložiu.
Z usadlosti vedie miestne značený chodník dole do Stankovian. My sme sa však pobrali krížom cez lúku, kde sme narazili na začiatok cyklotrasy vedúcej dole po zvážnici. Zvolili sme ju preto, aby sme sa ľahšie dostali k minerálnemu prameňu s jazierkom. Prameň a jazierko ležia medzi zvážnicou z Podšípu a železničnou traťou. Vodu cítiť po síre, má osviežujúcich 21-23°, hĺbku okolo 1,5 metra a dá sa v nej kúpať. Na travertínovej kope pod ním sa voda rozteká a tak je značne teplejšia. V menších jazierkach sa vyhrajú hlavne deti. Po okúpaní pokračujeme ešte asi 1,5 km do dediny.
Trasa
- vedie po žltej značke, z Podšípu podľa miestneho značenia alebo po cyklotrase
- prekonaná vzdialenosť 11 km, prevýšenie 770 metrov,
- čas priemerným tempom bez prestávok 4 h.
Atrakcie
vhodný kopec aj pre rodiny s deťmi,
- skvelý výhľad za relatívne málo námahy,
- jaskyňa, skalné mestečko,
- monumentálny kríž na predvrchole,
- okúzlujúce dreveničky na Podšípe,
- minerálne pramene,
- kúpanie po túre v prírodnom jazierku,
- výborná dopravná dostupnosť.
Tip na záver
Do Stankovian sa dá dostať pohodlne vlakom. Ak sa však vyberiete autom, odporúčame Vám ešte cestou domov či na ubytovanie urobiť zastávku na Salaši Krajinka pred Ružomberkom alebo na štrkovisku Rieka s priezračnou vodou v Šútove.