hauzi.sk

Najkrajšia slovenská strelnica je na Liptove

Výšina Háj nad Liptovským Mikulášom bola pred viac než 70 rokmi miestom streľby počas bojov na fronte 2. svetovej vojny. Dnes sa tu výstrely ozývajú opäť. Boli sme sa pozrieť prečo.

Strelnicu nájdeme ľahko podľa smerových tabúľ pri ceste na Háj. Po príchode na si odkladáme veci v presklennom domčeku. Podpíšeme pár formalít a zvedavo pozeráme na vitrínu so zbraňami. Všetko čo vidíme, môžeme dnes otestovať. Neprehliadnuteľné sú aj farebné “tanieriky”. Sú to terče, na ktoré budeme strieľať brokovnicou. Dozvedáme sa, že sú z hliny, ktorá nahradila pôvodný asfalt. Navyše strelivo, ktoré použijeme budú oceľové broky namiesto olovených. Kvôli týmto opatreniam ide o prvú eko strelnicu na Slovensku. 

Vyzbrojený brokovnicou na pleci kráčame najprv k strelisku discipíny Skeet. Zo 7 stanovíšť, ktoré stoja v oblúku volíme krajné, pri ktorých stoja vežičky. Práve z nich vyletuje v nečakanom momente hlinený terč - holub, ktorého treba zasiahnuť vo vymedzenej zóne. Je to disciplína, zameraná na postreh a presnosť, v ktorej má Slovensko olympijskú medailu zásluhou Danky Bartekovej. 

Bezpečnosť nado všetko

Naše brokovnice majú 2 náboje, takže si môžeme dovoliť raz netrafiť. Prekvapenie nastáva, keď chceme opäť nabiť a zalomíme hlaveň… prázdne nábojnice vyletia von a len tesne popri hlave. Aj preto nám inštruktor prízvukuje použitie okuliarov, chráničov sluchu a dodržanie bezpečnosti pri manipulácií s puškou. Taktiež sa dozvieme ako strieľať, aby nás nebolel spätný ráz pušky, tzv. kopnutie. Po každej sérii výstrelov sa dozvieme, čo sme urobili alebo neurobili dobre a ideme znovu. Na túto a nasledujúcu disciplínu máme štandardne 25 nábojov. 

Ďalšou z olympijských disciplín je Trap. Aj v ňom máme olympijské medaily. Tentokrát budú holuby “vylietavať” pred nami. Voči nám, začiatočníkom, sú ohľaduplné a vylietavajú len jedným smerom… tak sa totiž dá nadstaviť ich vrhačka. Postupom času s radami od inštruktorov sa nám darí párkrát nejaký terč zasiahnuť. Možno by sme boli úspešnejší, ak by nás na horizonte nerušil taký krásny výhľad na hory :) 

Meníme brokovnice za pušky s vyšším dostrelom a s útočnou zbraňou americkej armády M4 mierime z ľahu na statické terče vzdialené 100 metrov. Niekto možno nostalgicky zaspomína na vojenčinu so zbraňou AK-47, alias Kalašnikov. Taktiež je k dispozícií aj odstrelovačka, ktorou sa bude strieľať z 270 metrov. 

Dostávame sa bližšie k terčom. Po obzretí zásahov z väčšej diaľky berieme do rúk pištoľ a mierime na 10-tku v strede terča. Takto môžeme vyskúšať 6 dostupných modelov pištolí. 

Atrakcie

  • streľba aj bez zbrojného pasu,
  • vyskúšanie olympijských disciplín,
  • 5 stanovíš s prispôsobením náročnosti pre každého,
  • ekologické broky a terče,
  • príjemní a skúsení inštruktori streľby,
  • komfortné zázemie s občerstvením,
  • nádherné prostredie s krásnym výhľadom,
  • blízkosť známeho vojenského pamätníka.

Cenník streleckých balíkov

Položka Cena Región Členská karta
ALL PIŠTOL & REVOLVER / 1 osoba:
V cene je zahrnuté vypožičanie 6 pištolí (revolverov), inštruktor, nájom streliska
68 € 63 € 58 €
ALL SNIPER / 1 osoba:
V cene je zahrnuté vypožičanie COLT M4 CARBINE, cal.22LR + TIKKA T3x TAC A1, cal.308WIN + AK-47 cal. 7,62 x 39 mm inštruktor, nájom streliska a zásobník streliva do každej zbrane (spolu70ks) a zásobník streliva do každej zbrane
68 € 63 € 58 €
ABSOLUT TOTAL / 1 osoba:
V cene je zahrnuté vypožičanie 6 pištolí (revolverov), ostreľovačka, taktická puška, AK-47, brokovnica, inštruktor, nájom streliska, zásobník streliva z každej zbrane + položka skeet, (25 terčov so strelivom) + trap (25 terčov so strelivom)
150 € 140 € 130 €
ČLENSKÁ KARTA PRE 1 OSOBU (platná 12 mesiacov): 70 €    

 
Strelnica je otvorená od 1. apríla do 31. októbra denne od 9:00 do 18:00, prípadne dohodou. Viac informácií o strelnici nájdete na www.strelnicaliptov.sk.

Čo ďalej?

Háj - Nicovô je miesto, ktoré by mal navštíviť každý návštevník Liptovského Mikuláša. Je to obľúbené miesto trávenia voľného času a cieľ mnohých (cyklo)turistov. Na Háj sa dostaneme asfaltovou cestou zo širšieho centra mesta. Cesta, ktorá je lemovaná stromovou alejou, začína stúpať pri železničnom priecestí. Hlavne na jeseň sa jazda cestou stáva pestrofarebným zážitkom. Z parkoviska na konci cesty je nádherný výhľad na celý Liptov, hrebeň Nízkych Tatier, takisto Západné Tatry, Kriváň či Veľký Choč. Nájdeme tu aj oddychový altánok s informáciami o lokalite. Kúsok za parkoviskom sa nachádza pamätník krutých bojov o oslobodenie mesta v roku 1945. Je tu pochovaných 1386 vojakov 1. československého armádneho zboru. Z Hája sa môžeme vrátiť buď naspäť do mesta alebo pokračovať po zelenej cyklotrase staršou asfaltkou smerom na Smrečany a Žiarsku dolinu.


Fotogaléria