Aquaparky a kúpaliská
Tatralandia Holiday Resort
Tatralandia Holiday Resort je najväčším celoročným areálom vodnej zábavy s ubytovaním na Slovensku, v Čechách a Poľsku. Nachádza sa v regióne Liptov - oblasti s množstvom kultúrnych pamiatok, svojráznou ľudovou kultúrou a folklórom, ktorú obklopujú najväčšie slovenské hory - Vysoké a Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, Chočské vrchy.
Bešeňová
Zregenerovať telo a myseľ a zabudnúť na starosti. Aj o tom je saunovanie v Bešeňovej. Príjemným oživením sú denné saunové rituály. Pripravuje ich skúsený saunamaster pomocou vírenia horúceho vzduchu a rozpúšťaním ľadu s aromatickou zložkou. Z hĺbky 2 km vyviera geotermálna voda s teplotou 60,5-63,5 °C. Prvé bazény, vtedy termálneho kúpaliska pre verejnosť otvorili v roku 1993 a o 3 roky neskôr postavili skleníky.
Liptovská Mara
V lete najvýznamnejšie rekreačné stredisko. Liptovská Mara je priehrada na Váhu s výkonom 198 MW vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Výškou 45 m je druhou najväčšou sypanou hrádzou v SR. Priehrada s vyrovnávacou nádržou môže zadržať 365 mil. m3vody, najviac na územi SR. Pri päte je široká 200 m a dlhá 1225 m. Vody priehrady zaplavili 13 obcí, /Vrbie, Demčín, Sokolče, Lipt. Mara, Sestrč, Nižné a Vyšné Dechtáre, Lipt. Sielnica, Parížovce, Paludza, Ráztoky, Černice/. Najcenejšie domy sú prenesené v skanzeme v Pribyline. Ide o tieto pamiatky: goticko-renesančný kaštiel v Parížovciach, pôvodné gotické kostoly v Liptovskej Mare, Sielnici, zrubové domy vzácnej ľudovej architektúry. Výnimkou je artikulárny kostol z Paludze, ktorý preniesli na okraj obce Lazisko.
Každoročne tu oddychujú tisícky rekreantov. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou Liptov - 80 miest - to všetko poskytuje autocamping Liptovský Trnovec na severnom brehu Liptovskej Mary. V Trnovci je plážové kúpalisko, autocamping kategórie "B", 140 stanov, bufet, kuchynka, ubytovacie bunky, požičovňa športových potrieb, minigolf, prístav lodnej dopravy, prístav jácht, požičovňa člnov, vodná záchranná služba, výcvikové stredisko potápačov a trávnatá pláž. Od jari do jesene sa tu konajú významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou.
Iné rekreačné strediská na severnom brehu priehrady: Bobrovník, Liptovská Sielnica. Na severnom brehu pri diaľnici sa nachádza známy salaš Dechtáre, ktorý ponúka typické liptovské špeciality. Stredisko je dobre situované východisko turistických trás do Chočských vrchov, Západných a Nízkych Tatier.
Thermal Raj - Liptovský Ján
Obec Liptovský Ján leží v pohorí Nízke Tatry zo severnej strany v Jánskej doline. Na travertínových návršiach sa nachádza žriedelná oblasť termálnych a minerálnych prameňov. Patria k studeným až veľmi nízko termálnym, veľmi slabo až silno uhličitým, dusíkatým slabo mineralizovaným sírovodíkovým vodám. Obyvatelia obce nazývajú už od pradávna studenšie pramene medokýšmi a teplé teplicou. V polovici 19.st pri termálnych prameňoch vznikli malé kúpele na liečenie reumy a ženských chorôb. Jozef Szentivány Gemerský vybudoval vaňové kúpele, krytý bazén. Vo svojom kaštieli zriadil r.1929-30 reštauráciu, Grand Hotel Thermal a kúpele boli pomenované Svätojánske Teplice. Boli v kúpelnej budove (toho času budova Osobitnej školy), pri ktorej dal vybudovať i Štrandové kúpalisko. Termálnu vodu vuyžívali ľudia nielen z blízkeho, ale i vzdialeného okolia. Svätojánske kúpele boli známe ešte pred l.svet. vojnou v Budapešti i v Nemecku, odkiaľ prichádzalo veľa turistov, ale i ľudí hľadajúcich zdravie.
V r. 1963 navŕtali nový prameň v hlbke 95 m s teplotou 29,4 C. Povyše neho vybudovali pramenný dom Rudolf a jeho vodu i vodu z dalších blízkych vrtov používajú na plnenie bazénov, ktoré sú pri rekreačnom zariadení Máj. Pramene v obci sú považované za najväčší zdroj minerálnej vody na Slovensku (35 litrov/sekundu). Je známym a vyhľadávaným letoviskom s bazénmi s termálnou vodou. Južne od obce sa nachádza areál letných termálnych kúpalisk a krytá plaváreň, bazén 50 m, 2 detské bazény, 1 kľudový bazén , ktoré využívajú prameň Rudolf s teplotou vody 28.2 °C. Termálna voda má dokázatelne liečivé účinky, lieči kožné choroby, choroby pohybových ústrojov, látkovej výmeny, ženské, nervové ba aj choroby srdca a ciev.
Z obce sú veľmi dobré možnosti túr do krasovej Jánskej doliny, ako i na okolité vrchy. V zime sú tu možnosti lyžovania. Obec poskytuje cca 2500 lôžok v hoteloch, penziónoch, rekreačných zariadeniach a privátoch.
Aqua-Vital Park Kúpele Lúčky
Nachádzajú sa na rozhraní Oravy a Liptova pod Chočskými vrchmi. Dnes su známym kúpeľným centrom Slovenska. Prvú kúpeľnú budovu postavil Adam Turjanský v roku 1761. V 19. storočí sa stali súčasťou kamerálneho panstva Likava. Nový objekt s jedálňou a hosťovskými izbami dal postaviť Wisner von Mongesten. Liečia sa tu hlavne gynekologické ochorenia, ako sú primárna a sekundárna sterilita, infertilita, poruchy vývoja maternice, stavy po gynekologických operáciách, komplikácie po interupcii, stavy po ožiarení rodidiel a pod. Rozhodujúcim činiteľom pri komplexnej kúpeľnej liečbe je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína o teplote 32 stupňov Celzia. Dobré výsledky sa dosahuju najmä kombináciou pokojného a príjemného prostredia a liečivých účinkov minerálneho prameňa. Kúpele poskytujú mnohostranné kultúrne a športové využitie návštevníkov: vystúpenia populárnych osobností, folklórnych súborov, výlety do okolia, možnosť hrať minigolf, k dispozícii je tiež kino.
Vďačným cieľom nenáročných turistických vychádzok sú Lúčanské travertíny, Lúčanský vodopád na potoku Raztočné a výstup na Veľký Choč. Neďaleko sa nachádza archeologická lokalita Zápolie, klasicistický rímskokatolický kostol z r. 1824 a kúpeľný dom z rokov 1943-1948.