hauzi.sk

Bicyklom dolinou Čierneho Váhu po trase bývalej železničky

Dolina Čierneho Váhu a prilahlé doliny a dolinky boli do roku 1976 popretkávané viac než 100 kilometrami úzkorozchodnej Považskej lesnej železničky slúžiacej na prepravu dreva a lesných robotníkov. Dnes malá časť jej trasy slúži cyklistom. 

Od čias zrušenia železničky brázdia dolinu plne naložené náklaďáky s drevom, ktoré môžu byť na úzkej ceste pre cyklistov nebezpečné. Najnebezpečnejší bol úsek od konca priehrady po dolinu Benkovo. Štátne lesy však vyšli cyklistom v ústrety a vytvorili cyklotrasu, ktorá nebezpečný úsek obchádza. 

Na začiatku trasy si všimneme dreveničku označenú ako zastávka lesnej železničky. Je v nej malé múzem, ktoré však nie je v súčastnosti otvorené. Ak nás bývalá železnička zaujme môžeme navštíviť jej expozíciu v Múzeu liptovskej dediny v Pribiline, kde nájdeme aj vozne či lokomotívu. 

Trasa

Cyklotrasa  je dlhá 4.5 km a začína pri budove Štátnych lesov na Čiernom Váhu. Je to kúsok za dolnou nádržou elektrárne Čierny Váh. Vedie po násype bývalej Považskej lesnej železničky. Trasa končí pod dolinou Benkovo a plynulo nadväzuje na červenú cyklomagistrálu. Pozor, povrch trasy je šotolina, čiže nie je vhodná pre cestné bicykle. 

Náročnosť

Trasa z počiatku mierne stúpa, neskôr ide takmer po vrstevnici. Zvládnu ju aj menšie deti. Nepríjemne strmých je len posledných 100 metrov pred koncom trasy. Asi v polovici trasy je postavený odychový altánok.

Atrakcie

  • kľudná a nenáročná trasa hustým lesom, 
  • bez premávky, vhodná hlavne pre rodiny s malými deťmi,
  • dozvieme sa o histórií železničky - na trase uvidíme informačné panely, starú studňu na dopĺňanie vody do rušňov a ich točňu, 
  • spoznáme prírodu Nízkych Tatier,
  • dozvieme sa niečo o hospodárení v lese,
  • uvidíme vodnú elektráreň Čierny Váh...

Čo ďalej?

Cestou k začiatku trasy sme obchádzali dolnú nádrž prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh (mimochodom viete, že má podobný výkon ako neporovnateľne väčšie Gabčíkovo, či 3.5 x väčší ako Liptovská Mara?). Odporúčame Vám navštíviť aj hornú nádrž. Vedie k nej kľukatá asi 8 km dlhá cesta, ktorá po celý čas strmo stúpa. Výhľad z hrádze nádrže však za vynaloženú námahu určite stojí.  

Z Benkova môžeme po asfaltke pokračovať ďalej na východ smerom na Štrbu či Liptovskú Tepličku… o tom, čo tieto obce ponúkajú, napíšeme niekedy nabudúce.

Tip na záver

Do Doliny Čierneho Váhu sa dá dostať autom. Môžeme však využiť aj vlakové spojenie do Kráľovej Lehoty, kde dolina ústi. 


Fotogaléria