hauzi.sk

Kam s deťmi na Liptove?

Tatrapolis - netradičný zábavný park

Zaujíma vás, ako v skutočnosti vyzerali Many, Sid či Diego z Doby ľadovej? Tak Tatrapolis je určený práve pre vás. Vďaka tejto jedinečnej výstave sme sa vrátili 10 tisíc rokov späť, spoznali sme vtedajších najväčších obyvateľov našej planéty. Gigantov sme si pozreli zblízka a spoznali sme ich skutočnú majestátnosť, či ich spôsob života. Na výstave sa vám predstaví 18 vyhynutých tvorov z rôznych kútov sveta a 5 skeletov, ktoré boli vytvorené podľa najnovších vedeckých poznatkov. Okrem týchto gigantov sme uvidíte aj Big Ben, Šukmú vežu v Pise a množstvo atrakcií pre deti. Pozrite sa sami, čo všetko ešte uvidíte na tejto skvelej prehliadke.


Navštívte Hotel spokojných kráv vo Východnej

Toto “ubytovanie” na našom portáli nenájdete. Avšak jeho návštevu rozhodne odporúčame. Na farme vo Východnej sa rozhodli pre ekologický chov zvierat a svoje brány otvorili všetkým návštevníkom.


Bicyklom dolinou Čierneho Váhu po trase bývalej železničky

Dolina Čierneho Váhu a prilahlé doliny a dolinky boli do roku 1976 popretkávané viac než 100 kilometrami úzkorozchodnej Považskej lesnej železničky slúžiacej na prepravu dreva a lesných robotníkov. Dnes malá časť jej trasy slúži cyklistom.


Dobrodružstvo na Váhu - Strečno

Prázdniny začínajú a pre návštevníci smerujúci na Liptov zo západu musia na svojej ceste prekonať Strečniansku úžinu. A práve Strečno je skvelým tipom pre rodiny s deťmi, kde sa dá intenzívne stráviť celý deň. Spoznať atrakcie v okolí sme sa vybrali aj my. Čaká nás hrad Strečno, stredoveká dedina "Paseka" pod hradom, plavba plťou Strečnianskou úžinou, pamätník Francúzskych partizánov, skalná päsť na vrchu Kojšová a reštaurácia Panoráma.


Májová bryndza z Liptova

Prečo je práve májová bryndza tá najlepšia? Čerstvá jarná šťavnatá paša sa prejaví lahodnou chuťou a vôňou. Ovečky majú v máji stále veľmi kvalitné mlieko, ktoré je potrebné na rast jahniatok. Niečo z toho mlieka však bačovia zúžitkujú aj na výrobu syra a bryndze.


Čerenova skala

Jedinečná skala s výhľadom, ktorá očarí každého… Bez lana, do hodiny, aj s menšími deťmi... Skaly a bralá sú zvyčajne výzvou pre horolezcov. Čerenova skala predstavuje výnimku. Je ľahko dostupná aj nešportovcom, dokonca sa Vám pri výstupe na ňu nestihne ani zatočiť hlava. Teda za predpokladu, že zachováte rozumný odstup od ostrej hrany brala.


Posledná sánkovačka v Žiarskej doline, pastelkovo a Štôľňa

Silnejúce slnečné lúče sprevádzajú príchod jari. Tí športovo aktívnejší už určite vytiahli z pivnice bicykle alebo korčule. Na horách však zima neskončila. Sneženie počas minulého týždňa bolo dôkazom, že zima ešte nepovedala posledné slovo. 


Kam s deťmi v Liptovskom Mikuláši

Poznáte to... Užívate si Vašu dovolenku na Liptove, celý deň lyžujete, podvečer zas doprajete telu zaslúžený odpočinok v jedom z aquaparkov a deň ukončíte večerou, napríklad nejakou liptovskou špecialitou. A takto dookola. Rodičom by podobný scenár mohol vyhovovať, ale čo robiť, keď začnú deti bolieť nožičky a radi by pre zmenu zažili niečo iné?

Čítať viac

Lúčky, tiež známe ako Lúčky kúpele, je dedinka známa hlavne svojimi termálnymi prameňmi. Kúpele, ktoré sa tu nachádzajú sú preto často vyhľadávanou atrakciou pre staršie ročníky a v súčasnosti už aj mladšou generáciou. Tiež si ju asociujeme s názvom „dedinka pod Chočom.“ Každoročne sa tu organizujú turistické výstupy v letnom aj zimnom období, preto si tu vedia prísť na svoje aj vášniví turisti. Nie každý vie, že táto dedina vie toho ponúknuť oveľa viac, ako si myslíme, hlavne čo sa týka prírodného bohatstva tejto oblasti. Čítajte ďalej a odporúčime vám miesta, na ktorých by ste sa mali určite zastaviť pri návšteve tejto obce.

Čítať viac

 

Šútovský vodopád

Nielen na Liptove, ale aj na Orave sa nachádza množstvo krásnych prírodných úkazov. Jedným z nich je aj Šútovská dolina, rozprestierajúca na severozápadnej časti západných Karpát. Práve tu môžete stráviť príjemné chvíle s vašimi blízkymi. Prechod cez Šútovskú dolinu začína za obcou Šútovo,  odkiaľ sa vydávame pešo po modro označenom turistickom chodníku.

Čítať viac

 

Za prameňmi Liptova na konskom koči

O tom, že tie najlepšie veci sú zadarmo sme sa presvedčili už veľakrát. Jedným z dôkazov sú aj prírodné pramene vyvierajúce z nedotknutej prírody Liptova. Dúšok čerstvej vody, ale aj okolitú prírodu obcí Liptovská Štiavnica, Liptovské Sliače a Ludrová si môžete vychutnať trochu netradične – z konskej perspektívy. Rozprávkovú jazdu zažijete na historickom koči, s ktorým sa aspoň na malú chvíľu vrátite do minulosti a predstavíte si ako žili naši predkovia.  Trasa tejto poznávacej cesty začína v Liptovskej Štiavničke, odkiaľ vás koníky Golem a Linda prevedú až k jednotlivým prameňom.

Čítať viac

 

Mini zoo Sidorovo

Táto útulná "mini farma" sa nachádza pod vrchom Sidorovo, len 20 minút od vrcholovej stanice kabínkovej lanovky na Malinô Brdo.  Nájdeme tu hospodárske zvieratá ako ovce, kozy, husi, prasiatka, králiky, sliepky, ale aj krásne pávy. Nie je to len klasická mini-zoo. Je to miesto, kde môžeme zblízka nielen vidieť, ale aj dotknúť sa týchto zvieratiek. Preto je toto miesto vhodné pre rodiny s deťmi, školské výlety a pre každého, kto má vzťah k prírode a zvieratám.

Čítať viac

 

Tvorivé dielne vo Vlkolínci

Malí aj veľkí si môžu vyskúšať tkanie na krosnách, ktoré sa používali  najmä v minulosti na výrobu kobercov a textílií. Práca na krosnách nie je vôbec náročná a zvládne ju každý, kto má chuť a trochu trpezlivosti. Po utkaní časti koberca si každý návštevník označí svoju prácu stužkou, na ktorú napíše svoje meno a krajinu odkiaľ pochádza. Na vlastnej koži sme si to skúsili aj my a výsledok môžete posúdiť sami.

Čítať viac