hauzi.sk

Viete kde je Bejvoč a Poľovníkov vodopád?

Tieto netradičné osvieženia nájdete pod Bobroveckou dolinou. Využite posledné teplé dni tohto leta a vydajte a k nim.

Bejvoč je v skutočnosti nevyužívaná nádrž na zavlažovanie okolitých polí. Hĺbka nádrže je v priemere 2 metre a jej rozmery sú približne 70 x 150 metrov. Zvyšky bývalej strojovne môžeme vidieť v budove na okraji nádrže, ktorá teraz slúži skôr ako prezliekáreň. 

Nádrž je napájaná z horského potoka Jalovčianka. Prítok je však malý a voda sa tak stihne rýchlo ohriať. Spravidla je voda vždy o niečo teplejšia ako voda v Liptovskej Mare. O jej čistote svedčí množstvo rybiek. Na prvý pohľad vás asi zaskočia riasy rastúce v rohoch nádrže, avšak práve tie majú na svedomí prečisťovanie vody. Miesta pri brehoch a tam, kde sa najviac návštevníci pohybujú sú miestnymi pravidelne prečisťované. 

Kúpanie v nádrži je zadarmo, avšak na vlastné riziko. Obzvlášť populárne je skákanie z móla pri stavidle. Nádrž je okrem domácich detí a rodiniek obľúbená medzi cykloturistami smerujúcimi do Bobroveckej doliny (napríklad k salašu Pastierka alebo vodopádu) a tiež medzi turistami idúcimi z Babiek, Sivého Vrchu či Chaty pod Náružím.

Atrakcie

  • kúpanie zadarmo,
  • čistá a teplá voda,
  • upravený a pokosený breh,
  • prívetivé lesné prostredie,
  • poloha zaujímavá pre turistiku a cykloturistiku.

Poľovníkov vodopád

Približne o 5.5 kilometra ďalej sa nachádza Poľovníkov vodopád - obľúbene miesto rodinných prechádzok. Auto môžeme nechať na bezplatnom parkovisku pod lúkou Bobrovecká vápenica alebo pri hoteli Mních. Ak idete bicyklom, tak od vytrasených rúk vás ušetrí nový asfalt vedúci až za vodopád. Že ste na mieste Vás upozorní poľovnícka chatka s nápisom “Hore zdar!“. Vodopád padá pomedzi 2 skaly z výšky 12 metrov. Pri dostatku vody vytvára nádhernú vodnú stuhu. Prostredie okolo vodopádu sa spracovaním kalamitného dreva zmenilo na nepoznanie, no aj napriek tomu ostáva pekným cieľom výletov. 

Čo ďalej? 

  • návšteva Salašu Pastrierska,
  • mini Zoo, veľké detské ihrisko a jazierko s rybkami pri hoteli Mních,
  • turistika rôznej náročnosti na Babky, Sivý vrch, Chatu pod Náružím,
  • cyklovýlet pokračujúci od vodopádu lesnou asfaltkou smerom na Liptovské Matiašovce, Kvačany (pivovar) či Kvačiansku dolinu...

Fotogaléria