hauzi.sk

Ako ísť na letnú cyklotúru bez vody

Na prvý pohľad zdravie ohrozujúci nápad. Nie však na Liptove. V tomto článku Vám predstavíme 17 km okruh, na ktorom si môžete až 4 krát uhasiť smäd sviežou minerálkou. 

Okruh vedie podhorím Nízkych Tatier popod Poludnicu a Jánsku dolinu. Záver trasy zasa kopíruje tok najdlhšej slovenskej rieky Váh. Pomocou bicykla nám s krátkymi zástavkami nezaberie viac ako 3 hodiny. Trasu je vhodné absolvovať na horskom bicykli. Začať môžeme na ľubovoľnom mieste trasy. My sme našu trasu začali pri moste cez Váh pod Závažnou Porubou.


Medokýš v Závažnej Porube

Na konci dediny na ľavej strane cesty určite neprehliadneme drevený prístrešok a kovovú rúru - prameň nazývaný “Medokýš”. Svojou chuťou pripomína skôr čistú pramenitú vodu, čo znamená, že je slabo mineralizovaný. 
 
Z Poruby pokračujeme po stúpajúcej asfaltke k opustému hotelu. Tu vojdeme na strmšiu lesnú cestu a sledujeme červenú cykloturistickú značku. Následný zjazd nás privedie do Jánskej doliny. Určite neprehliadneme bránu letného kúpaliska pri hoteli Máj. Môžeme si urobiť odbočku do doliny a navštíviť Stanišovskú jaskyňu, Park minuatúr Slovenska, či kolibu Strachanovka.


Kaďa v Liptovskom Jáne

Rázcestník cyklotrás nás spolahlivo nasmeruje ku “Kadi”. Ide o prírodný kráter, v ktorom dosahuje voda celoročne teplotu 16-23 °C. Vedľa kráteru je umelo vyhĺbené jazierko, ktoré je zásobované tromi samostatnými prameňmi. V kráteri a aj v jazierku sa môžete bezplatne okúpať. Jeho hĺbka je asi 1 meter. Kráter dosahuje hĺbku asi 1,5 m a pri dlhšom pobyte v ňom pocítite na tele príjemné “ihličky”.  Vedľa jazierok sa nachádza prestrešný premeň - Liptovský Janko, ktorý Vám poskytne osviežujúcu vodu s poznateľným sírnatým zápachom. Osviežiť sa môžete aj v neďalekom bufete. 


Kyselka na Borovej Sihoti

Z Jána pokračujeme popod horu, križujúc starú zjazdovku, smerom na východ. Na konci zjazdovky začneme klesať a ocitneme sa na brehu Váhu, kde nás upúta stavba vodnej elektrárne. Po pár metroch dorazíme k prameňu osviežujúcej kyselky. Je o niečo studenšia ako ostatné pramene a jej chuť je tiež iná. Na výtoku z nej sú evidentné železité nánosy, čo prezrádza jej vhodnosť najmä pri rôznych anémiách z nedostatku železa v organizme. Ako osvieženie pri cyklotúre je však vhodná pre úplne každého. 
 
Aby sme sa dostali na druhú stranu Váhu potrebujeme ísť asi kilometer východnejšie, kde sa nachádza hojdací most. Jeho prechod bude zážitkom hlavne pre Vaše ratolesti. Za mostom sa nachádza autocamp, kde sa môžeme lacno najesť. 


Žabiarik v Uhorskej Vsi

K prameňu sa dostaneme cez dedinu Podtureň. Kruhový prístrešok v ktorom sa nachádza uvidíme už z väčšej vzdialenosti. Nachádza sa na pravom brehu Váhu. Na rozdiel od ostatných prameňov si musíme vodu načerpať z pod povrchu pumpovaním sami. Voda je vápenatá, vhodná na kosti či zuby. 
 
Ku dokončeniu okruhu ešte potrebujeme pokračovať po brehu Váhu.  Vhodnejšie je ísť jeho ľavou stranou, ktorou vedie značená cyklotrasa. Na pravej strane je nutné preskakovať niekoľko potokov pritekajúcich zo severu. 


Fotogaléria