hauzi.sk

Cyklistická turistika

Pre vyznávačov cestnej cyklistiky sú na Liptove optimálne podmienky nakoľko, cez Liptov vedie dialnica od Ivachnovej až po Važec, takže ostatné cesty sú z menšou hustotou premávky ako stvorené pre tento druh športu. Obľúbené sú trasy okolo Liptovskej Mary, cez Čiernovažskú dolinu či Demänovskú dolinu a množstvo turistov kombinuje pešiu turistiku s výletom na bicykloch. Hlavne v poslednom čase sa rozrástli rady vyznávačov horských bicyklov.


Bejvoč a Poľovníkov vodopád

Tieto netradičné osvieženia nájdete pod Bobroveckou dolinou. Využite posledné teplé dni tohto leta a vydajte a k nim. Bejvoč je v skutočnosti nevyužívaná nádrž na zavlažovanie okolitých polí. Hĺbka nádrže je v priemere 2 metre a jej rozmery sú približne 70 x 150 metrov. Zvyšky bývalej strojovne môžeme vidieť v budove na okraji nádrže, ktorá teraz slúži skôr ako prezliekáreň. 


Bicyklom dolinou Čierneho Váhu po trase bývalej železničky

Dolina Čierneho Váhu a prilahlé doliny a dolinky boli do roku 1976 popretkávané viac než 100 kilometrami úzkorozchodnej Považskej lesnej železničky slúžiacej na prepravu dreva a lesných robotníkov. Dnes malá časť jej trasy slúži cyklistom.


Ako ísť na letnú cyklotúru bez vody

Na prvý pohľad zdravie ohrozujúci nápad. Nie však na Liptove. V tomto článku Vám predstavíme 17 km okruh, na ktorom si môžete až 4 krát uhasiť smäd sviežou minerálkou. Okruh vedie podhorím Nízkych Tatier popod Poludnicu a Jánsku dolinu. Záver trasy zasa kopíruje tok najdlhšej slovenskej rieky Váh. Pomocou bicykla nám s krátkymi zástavkami nezaberie viac ako 3 hodiny. Trasu je vhodné absolvovať na horskom bicykli. Začať môžeme na ľubovoľnom mieste trasy. My sme našu trasu začali pri moste cez Váh pod Závažnou Porubou.


Na korčuliach do Poľska

Jedinečná skala s výhľadom, ktorá očarí každého… Bez lana, do hodiny, aj s menšími deťmi... Skaly a bralá sú zvyčajne výzvou pre horolezcov. Čerenova skala predstavuje výnimku. Je ľahko dostupná aj nešportovcom, dokonca sa Vám pri výstupe na ňu nestihne ani zatočiť hlava. Teda za predpokladu, že zachováte rozumný odstup od ostrej hrany brala.


Cyklistická mapa Interaktívna mapa

Interaktívnu mapu nájdete na adrese http://malovanemapy.sk/mapa/cyklo-liptov.html.

 

 

sever | juh | západ | východ ]

Stupne obtiažnosti:

  • malá : malý počet kilometrov, malé stúpanie
  • mierna : malý počet kilometrov, stredné stúpanie
  • stredná : veľký počet kilometrov, zanedbateľné stúpanie
  • väčšia : malý počet kilometrov, veľké stúpanie
  • veľká : veľký počet kilometrov, veľké stúpanie
  • veľmi veľká : veľký počet kilometrov, veľmi veľké stúpanie
  • extrémna : veľký počet kilometrov, veľmi strmé stúpanie 
    alebo klesanie, prekážky (úzky chodník, kamene, kmene), vysoké riziko

CYKLISTIKA V PRÍRODE JE ZALOŽENÁ NA POZNÁVANÍ KRÁS SLOVENSKA. PRETO JE NUTNÉ KRÁSY POZNÁVAŤ, CHRÁNIŤ, BYŤ NA NE PYŠNÝ A ZABRÁNIŤ ICH DEVASTÁCII OHĽADUPLNOU JAZDOU. 

platnosť zákona asi od septembra 2007 ( www.zakony.sk ) 
článok 1 článok 2 * 


Pred začatím cykloturistiky navštívte Informačné centrum na Bernolákovej ulici v Ružomberku, v budove Kultúrneho domu A. Hlinku (množstvo užitočného materiálu, napr. bezplatný cykloturistický sprievodca regiónu Ružomberok). Na juh od Ružomberka

1. Ružomberok (494 m.n.m.) - Biely Potok - Vlkolínec ( pamiatka UNESCO ) (718), späť: Biely Potok - Ružomberok 

Povrch: asfalt    
Vzdialenosť: 18 km
Prevýšenie: okolo 250 m
Obtiažnosť: mierna
Čas: 1 hod. a 15 min.

 

Z Ružomberka prídeme asi po 15 minútach do Bieleho Potoka. Na konci dediny pri motoreste Vlčí dvor, odbočíme z hlavnej cesty doprava. Asi po 40 metroch, za mostom odbočíme opäť doprava.Popri kravíne a píle sa po asi 100 m dostaneme na ďalšiu križovatku, kde odbočíme doľava a Trlenskou dolinou (stále po asfaltovom povrchu) prídeme až do obce Vlkolínec(pamiatka UNESCO). 
motorest Vlčí dvor Vlkolínec UNESCO Slovakia Vlkolínec 

2. Ružomberok - Biely Potok - Podsuchá, späť: cez Biely Potok 

 

Povrch: asfalt  
Vzdialenosť: 21 km
Prevýšenie: zanedbateľné
Obtiažnosť: malá
Čas: 43 min.

 

Pôjdeme južne od Ružomberka cez dedinu Biely Potok (súčasť mesta). Môžeme použiť hlavnú cestu, alebo cyklotrasu (označená červenou farbou). Onedlho budeme na Podsuchej (hostinec Bodega). Je tu môžnosť opiecť si špekáčiky, otužilí sa môžu okúpať. Naspäť rovnakou cestou. 
motorest Vlčí dvor 

3. Ružomberok /Baničné/ - Krkavá Skala Vlkolínec /po lúkach/ - Vlkolínske lúky - Krkavá skala /cez les/ - Ružomberok 

 

Povrch: asfalt, pôda, štrk  
Vzdialenosť: 17 km
Prevýšenie: okolo 300 m
Obtiažnosť: mierna
Čas: 1 hod. a 15 min.

 

UPOZORNENIE: Overte si podľa novely zákona o cyklistoch, či môžte použiť túto trasu. 
Na južnom konci Ružomberka odbočíme pri skalnatom vrchu (kamenolom) doprava. Skrižujeme koľajnice a prejdeme po moste, ponad rieku Revúcu. Na križovatke pôjdeme stále rovno a za stúpania prejdeme doprava ku záhradkárskej oblasti (po ľavej strane sú budovy poľn. družstva) .Pokračujeme stále po asfaltovej ceste a popri ohradách pre zvieratá sa dostaneme až ku rázcestiu. Vpravo asfaltová cesta pokračuje ku penziónu Gejdák, ktorý už môžme vidieť zdiaľky. My pôjdeme rovno po štrkovej ceste, okolo kríža a ďalšej záhradkárskej osady až pod Krkavú skalu (stúpanie). Od nej budeme pokračovať lúkami až do Vlkolínca. Prejdeme okolo kostola a Vlkolínskej galérii až ku zvonici (pravou stranou cesty).Tu odbočíme vpravo a za stúpania pôjdeme smerom na Vlkolínske lúky. Z Vlkolínskych lúk sa trocha vrátime (60m) rovnakou cestou a odbočíme doľava na turistický chodník (do lesa). Po ňom sa dostaneme opäť ku Krkavej skale, odkiaľ do mesta Ružomberok asi po hodinke, max. dvoch. Táto trasa je veľmi pekná. Ponúka výhľad na široké okolie. Pri dobrej viditeľnosti je možné vidieť Západné Tatry, Vysoké Tatry, Chočské Vrchy a časť Nízkych Tatier. 
Vlkolínec UNESCO Slovakia 

4. Ružomberok - Krkavá Skala - Vlkolínske lúky - Suché hrabovo - Tehliarska chata - Malino /sedlo/, späť: Kalvária -Ružomberok 

 

Povrch: asfalt, pôda, štrk  
Vzdialenosť: 19 km
Prevýšenie: okolo 690 m
Obtiažnosť: väčšia
Čas: 1 hod. a 45 min.

 

Z Ružomberka vyšľapeme na Vlkolínske lúky (popod Krkavú skalu), podľa trasy č.3. Z Vlkolínskych lúk pokračujeme vľavo po zemitej ceste, ktorá sa neskôr mení na starú asfaltovú cestu. Táto zmena prinesie ďalšie stúpanie. Cesta sa neskôr "vystelie" štrkom a malým kamením. Asi po 20 minútach dorazíme k rázcestiu. Cesta vľavo ide na Vtáčnik, no my pôjdeme doprava. Popri bývalej Tehliarskej chate (drevená, jednopodlažná), uvidíme ju do 5 minút, pokračujeme chodníkom do sedla vrchu Malinné (asi 6 minút). Je tu úžasný výhľad. Kto si trúfa, môže ísť zjazdovkou dole. Kto nie, môže sa vrátiť rovnakou cestou nazad. Opatrnosti v oboch prípadoch nikdy nie je nazvyš. Vynikajúci technický stav bicykla je nutný. Z Vlkolínskych lúk (rázcestia) pokračujeme po modrej opäť do Ružomberka, cez Kalváriu. 
Vlkolínec UNESCO Slovakia hotel Malina Skipark Ružomberok 

5. Ružomberok (494) - Biely Potok (525)- Vlkolínec (718) - Vlkolínske lúky - Malinô Brdo (923) / Chata Skalka Majekova chata /, späť: Kalvária - Hrabovo - Ružomberok 

 

Povrch: asfalt, pôda, štrk    
Vzdialenosť: 22 km
Prevýšenie: okolo 300 m
Obtiažnosť: väčšia
Čas: 1 hod. a 20 min.

Z Ružomberka opäť prídeme na Vlkolínske lúky ( trasa č.3 ), odtiaľ smerom k zjazdovkám. Prejdeme popri Chate Skalka(850) /vidíme ju z lúk, napravo/ až k Májekovej chate. V oboch chatách je možnosť občerstvenia. Odtiaľ sa vrátime smerom nadol cez (asfaltová cesta) Kalváriu. Hneď ako výjdeme z lesa, pri elektr. stožiari doľava. Po lúke prejdeme opäť na asfalt a o chvíľu sme v Hrabove. Je tu bufet, zmrzlina, nejake napoje a ticho. Ak budeme pokračovať smerom dole, onedlho sme v meste (3 minúty). 
motorest Vlčí dvor Vlkolínec UNESCO Slovakia hotel Malina Skipark Ružomberok 

6. Ružomberok (494) - Kalvária - Suché hrabovo - Vtáčnik /sedlo/ - Malinné (1209 m.n.m.) - Malinô Brdo - Vlkolinske lúky -Vlkolínec - Biely Potok - Ružomberok

Povrch: asfalt, pôda, štrk    
Vzdialenosť: 27 km
Prevýšenie: okolo 700 m
Obtiažnosť: väčšia
Čas: 2 hod. a 36 min.

 

Opäť z Vlkolínskych lúk prejdeme Suchým Hrabovom (pozri trasu č.3 ), teda odbočíme po starej asfaltke doľava. Za asi 20 minút na rázcestí (štrková kamenistá cesta) sa vyberieme doľava (vpravo je stará Tehliarska chata) po zelenej turistickej značke. Do 2 minút prejdeme lúky, kde sú ešte zvyšky zo salaša /sedlo Vtáčnika/. Keď sa pokocháme výhľadom, odbočíme doprava na turistický chodník smerujúci dokopca, modrá turistická značka. Neskôr chodník prechádza lesom (pozor na korene a veľmi úzky chodník) až na vrchol kopca Maliné (vrchná stanica nekrytej lanovky). Po nádhernom výhľade a zaslúženom oddychu sme opäť v sedle. Z vrcholu opatrne zostúpime. Máme dve možnosti: ku hotelu Malina po zjazdovke, alebo ku Tehliarskej chate zo sedla Malina (asi 30 metrov nadol, potom vpravo vidieť chodníček do lesa, pozri trasu č.4 ). Po zjazdovke je to dosť strmé a hlavne na posledných metroch aj problematické. Odporúčam ísť k Tehliarskej chate. Potom už len dole. V oboch prípadoch prejdeme okolo rázcestia pri Vlkolínskych lúkach a pokračujeme asfaltkou na Kalváriu až do Ružomberka. 
Rada: Veľmi dôležitý je technický stav Vášho tátoša. 
Vlkolínec (zima) Vlkolínec UNESCO Slovakia hotel Malina Skipark Ružomberok 

7. Ružomberok (494) - Biely Potok - Liptovská Osada (609) - Škutovky, späť: Biely Potok - Ružomberok 

 

Povrch: asfalt, pôda  
Vzdialenosť: 36,6 km
Prevýšenie: okolo 170 m
Obtiažnosť: mierna
Čas: 2 hod. a 15 min.

 

Z mesta ďalej prejdeme dedinkou Biely Potok (južne) najlepšie po cyklotrase (bez áut), neskôr (10 minút) okolo rybníkov sa dostaneme na Podsuchú. Pokračujeme až do dediny Liptovská Osada (15 min.), pred ktorou odbočíme doprava (je tam aj šípka "Škutovky"). Pokračujeme lesnou asfaltovou cestou a zhruba po 2 kilometroch mierneho stúpania sa dostaneme na Škutovky (rekreačný komplex). Nazad pôjdeme popri chatkách lesnou cestou (pred ubytovacou budovou vpravo), ktorá končí (12 min.) pri kravíne pred Liptovskou Osadou (smerom tam sme šli okolo). Zabočíme teda ešte pred kravínom doľava a po cyklotrase (tej istej, už známej) sa vraciame do Ružomberka (25 min.). 
motorest Vlčí dvor penzion Vasilko 

8. Ružomberok (494) - Biely Potok (525) - Liptovská Osada (609) - Liptovské Revúce (720) /Vyšné/, späť: Liptovské Revúce(720) Liptovská Osada - Biely Potok - Ružomberok 

 

Povrch: asfalt    
Vzdialenosť: 52 km
Prevýšenie: okolo 200 m
Obtiažnosť: stredná
Čas: 2 hod. a 20 min.

 

Z mesta prídeme do dediny Biely Potok (južne, cyklotrasou), neskôr sa dostaneme do ďalšej dediny Liptovskej Osady. Vedľa nákupného centra na križovatke odbočíme doprava. Prejdeme okolo cintorína a domu smútku. Touto cestou prídeme až do Liptovských Revúc (25 min.). Vrátime sa po rovnakej ceste, alebo si môžeme predĺžiť výlet cez sedlo Veľkého Šturca (pozri trasy č.9č.18 ). Prípadne môžme poobdivovať cestou nazad krásu dolín Teplô (prvá od L. Revúc) a Skalnô (druhá od Revúc). 
motorest Vlčí dvor penzion Vasilko 

9. Ružomberok (494) - Liptovská Osada - (609) - Liptovské Revúce /Vyšné/ (720) - Veľký Šturec (1010 m.n.m.), späť: Liptovské Revúce /Vyšné/ - Liptovská Osada - Ružomberok 

 

Povrch: asfalt, pôda    
Vzdialenosť: 59 km
Prevýšenie: okolo 516 m
Obtiažnosť: väčšia
Čas: 3 hod. a 18 min.

 

Z mesta prídeme do dediny Biely Potok, neskôr do ďalšej dediny Liptovská Osada (asi 50 min.). Vedľa nákupného centra odbočíme doprava. Touto cestou prídeme až do Liptovských Revúc (pozri trasu č.8 ). Najprv Nižných, potom Stredných a nakoniec Vyšných, kde odbočíme doľava (na konci dediny, už končia domy). Asfalt sa zakrátko zmení na ujazdenú hlinu so štrkom a kamením. Tu je záverečné stúpanie (asi 30 min.). Onedlho sa dostaneme na vrchol cesty, Veľký Šturec (sedlo). Komu nestačilo, môže pokračovať podľa trasy č.18. Nazad sa vrátime po rovnakej ceste, teda cez Liptovské Revúce, Liptovskú Osadu a Biely Potok. 
motorest Vlčí dvor penzion Vasilko 

10. Ružomberok - Liptovská Osada - dolina Teplô dolina Teplô - dolina Skalnô, späť: Liptovská Osada - Ružomberok 

 

Povrch: asfalt, pôda, štrk  
Vzdialenosť: 55 km
Prevýšenie: okolo 450 m
Obtiažnosť: veľmi veľká
Čas: 3 hod. a 35 min.

 

Z Ružomberka prídeme do Liptovskej Osady (pozri trasu č.7 ). Tu odbočíme smerom na Liptovské Revúce (pozri trasu č.8 ). Prejdeme okolo odbočky do prvej doliny Skalnô (10 min.), ale odbočíme až pri druhej doline Teplô (5 min.), doprava (pri turistickom posede). Dolinou prejdeme (po oranžovej turistickej značke) až ku súkromnej chate (bývalý Slovan, asi za 20 min.). Onedlho asfaltka sa zmení na lesnú cestu, štrkovú (pri ostrej zákrute vľavo). Cestou vpravo lesná cesta končí a mení sa na strmý turistický chodník, ktorý križuje našu cestu. Takže ideme cestou vľavo. Po dlhšom čase stúpania sa dostávame na malú čistinku (asi 20 min.), z ktorej je výhľad na Čierny kameň. Pokračujeme ďalej, nikde neodbočíme, stále lesom. Asi za 30 min. by sme mali odbočiť doprava (predtým po ľavej strane môžme vidieť súkromné chaty v lese, asi dve) na spojnicu medzi dolinami Teplô a Skalnô. Odbočíme doprava a na ďalšej "križovatke" (asi po 10 min.) sa pustíme smerom dole dolinou Skalnô. Táto odbočka je aj na mape Veľkej Fatry, je vhodné si to pozrieť. Asi za 15 min. by sme mali prechádzať okolo lesníckej chaty Diana. Od tohto miesta je to len nejakých 10 min. ku hlavnej ceste. Pre fajnšmekrov aj dlhšie. Je čo obdivovať. Pri horárni odbočíme doľava na nami známu cestu do Liptovsej Osady. Potom opäť vľavo na Ružomberok. Rada: Trasa je vysoko v lese, odporúčané je byť minimálne v dvojici. 
motorest Vlčí dvor penzion Vasilko 

11. Ružomberok (494) - B. Potok (525) - Jazierce (okolo 850 m.n.m.)- Trlenská dolina - Vlkolínec (718) - Krkavá skala -Ružomberok (494) 

 

Povrch: asfalt, pôda, štrk    
Vzdialenosť: 30 km
Prevýšenie: okolo 358 m
Obtiažnosť: väčšia
Čas: 2 hod. a 43 min.

 

Mesto Ružomberok opúšťame po hlavnom ťahu, alebo po cyklotrase, pričom onedlho prejdeme dedinkou Biely Potok. Ak ideme po cyklotrase, dostaneme (asi po 15 min.) sa priamo ku rázcestiu pri píle (z hlavnej odbočíme na križovatke pri Vlčom dvore doprava), Na rázcestí pri píle odbočíme doprava na Jazierce (rekreačný areál), za 5 min. sme tam. Pokračujeme po asfaltovom povrchu, ktorý vedie do lesa. Asfalt sa čoskoro mení na lesnú zvážnicu, posypanú štrkom. Asi po 3 km stúpania dokopca sa dostaneme na lúku, z ktorej je veľmi pekný pohľad na kopce Revúckej doliny (asi po polhodine). Pokračujeme ďalej zvážnicou (prejdeme závorou) až do Trlenskej doliny (od lúky okolo 8,5 km) dobrých aspoň 45 min. Po čase postupne klesáme až na rázcestie, pôjdeme doprava smerom ku kravínu (za 15 min). Pri kravíne končí štrková cesta a nastupuje opäť asfalt. Vľavo pokračujeme na Vlkolínec /pamiatka UNESCO/. Kto chce, alebo musí, výlet môže ukončiť predčasne odbočením doprava. Cez Biely Potok sa vráti do Ružomberka po cyklotrase (najbližšia križovatka vľavo, za 5 min). 
Takže vľavo na Vlkolínec vyšľapeme asi 1 km úsek. Pred Vlkolíncom odbočíme doprava a popri dreveničkách sa dostaneme na malú križovatku v dedine. Pôjdeme doprava a po pravej strane máme Vlkolínsku galériu v budove bývalej školy a kostol. Popri nich prejdeme po zelenej značke ku Krkavej skale, po štrkovej ceste. Klesáme až do Ružomberka. Tento úsek opäť stojí za námahu. Jediné čo ho kazí je ľudská nenásytnosť (uvidíte sami pri pohľade na panorámu). 
Zabezpečte si bezplatnú cyklomapku "cykloturistický sprievodca regiónu Ružomberok" ( Informačné centrum na Bernolákovej ulici v Ružomberku), trasa č.6. 
Vlkolínec motorest Vlčí dvor